Fot. EPA/SERGEY KOZLOV

Szwajcaria: Stolica Apostolska i 12 innych państw nie podpisały dokumentu końcowego szczytu nt. Ukrainy

Wśród 13 państw, które nie podpisały dokumentu końcowego spotkania na szczycie w sprawie pokoju na Ukrainie, które w dniach 15-16 czerwca odbyło się pod Lucerną w Szwajcarii, znalazła się Stolica Apostolska. W konferencji wzięły udział delegacje ponad 90 krajów i 4 organizacji międzynarodowych, a dokument podpisało 80 państw i wszystkie organizacje. Na spotkanie nie zaproszono Rosji, a Chiny odmówiły przyjazdu.

Deklaracji końcowej nie podpisał sześć krajów, wchodzących w skład grupy największych gospodarek świata G20: Arabia Saudyjska, Brazylia, Indie, Indonezja, Meksyk i Republika Południowej Afryki oraz Armenia, Bahrejn, Kolumbia, Libia, Stolica Apostolska, Tajlandia i Zjednoczone Emiraty Arabskie.

„Szczyt Pokoju” pomógł znaleźć wspólne mianowniki, stając się tym samym przesłanką dalszego kroczenia naprzód – powiedziała na konferencji prasowej zamykającej to spotkanie prezydent Szwajcarii Viola Amherd. A zdaniem premiera Holandii Marka Ruttego tak duża liczba uczestników tego wydarzenia – prawie połowa członków ONZ – świadczy o tym, iż wojna na Ukrainie ma wymiar globalny, a nie tylko lokalny.

Tekst oświadczenia końcowego stwierdza m.in., iż jakiekolwiek wykorzystywanie energii jądrowej i urządzeń atomowych ma być bezpieczne, niezawodnie chronione i nie szkodzić środowisku naturalnemu. Elektrownie jądrowe na Ukrainie, zwłaszcza zagarnięta przez siły rosyjskie siłownia zaporoska, winny pracować bezpiecznie, pod całkowitą kontrolą władz w Kijowie i pod nadzorem Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej. „Wszelkie zagrożenie lub wykorzystywanie broni jądrowej w kontekście wojny na Ukrainie są niedopuszczalne” – stwierdza dokument.

>>> Ekspert KUL: czy z myślą o wojnie da się oswoić?

Drugi jego punkt dotyczy zapewnienia globalnego bezpieczeństwa żywnościowego. Sygnatariusze oświadczenia podkreślili, iż bezpieczeństwo to zależy od bezproblemowego wytwarzania i dostarczania produktów spożywczych, toteż ważna jest pełna i bezpieczna żegluga handlowa oraz dostęp do portów na Morzach Czarnym i Azowskim. Napady na statki handlowe, porty cywilne i cywilną infrastrukturę portową są nie do przyjęcia bezpieczeństwa żywnościowego nie można wykorzystywać jako broni – zaznaczono w tekście. Wskazano, że „ukraińska produkcja rolna ma być swobodnie i bezpiecznie dostarczana do zainteresowanych krajów trzecich”.

Kolejny punkt deklaracji mówi o konieczności zwolnienia wszystkich jeńców wojennych na drodze pełnej ich wymiany oraz powrotu na Ukraine wszystkich deportowanych i bezprawnie przemieszczonych dzieci ukraińskich i wszystkich innych bezprawnie przetrzymywanych osób cywilnych z tego kraju.

>>> Abp Światosław Szewczuk: niepodległa Ukraina to dla nas synonim wolności religijnej

Uczestniczący w spotkaniu szwajcarskim prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełeński podziękował wszystkim jego uczestnikom za to, że „podjęli oni pierwsze kroki do pokoju wspólnie”, a także zauważył, iż Ukraina odpowiada na wtargnięcie [Rosji] nie tylko obroną życia ludzkiego, ale także dyplomacją. „Naszym słusznym celem jest to, aby wszystkie kraje przyłączyły się do nas w dążeniu do tego szlachetnego celu” – oświadczył mówca. Wskazał ponadto, że wspólny komunikat tego spotkania pozostaje otwarty do podpisania przez „każdego, kto szanuje Kartę Narodów Zjednoczonych”. Na zakończenie dodał, że uczestnicy szczytu uzgodnili, iż należy nadal prowadzić te prace na szczeblu technicznym, tzn. doradców i ministrów w formacie spotkań specjalnych.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze