Ta parafia liczy jedynie 600 osób. Obchodzi swoje 30-lecie
Pod przewodnictwem biskupa kieleckiego Jana Piotrowskiego modlili się wierni i goście niewielkiej, ok. 600-osobowej parafii NMP Matki Miłosierdzia w Jarząbkach, w wiosce położonej wśród sadów śliwkowych okolic Szydłowa.
Na uroczystość przybyli kapłani związani z parafią. Bp Piotrowski poświęcił nową figurę Jezusa Miłosiernego oraz elementy nowego ołtarza polowego na cmentarzu. Liczna grupa parafian z rąk biskupa otrzymała listy gratulacyjne. W homilii bp Jan Piotrowski przypomniał, że to Bóg jest miłością, jednym źródłem dobra i jego dawcą. – Dzisiejsza celebracja przeżywana w 30. rocznicę utworzenia przez śp. bp. Kazimierza Ryczana parafii NMP Matki Miłosierdzia jest dowodem, że Bóg gromadzi nas jako eucharystyczną wspólnotę wiary – mówił bp Piotrowski, przypominając, że to Eucharystia jest „uprzywilejowanym miejscem obecności Jezusa”. Zachęcał do nieustannej wdzięczności za ten dar, apelował o „ubóstwo serca, leczone Bożym Miłosierdziem”. Powstanie parafii w 1994 r. biskup nazwał „ukoronowaniem marzeń waszych ojców i waszego pokolenia”, a kościół – „najważniejszym domem w parafii”.
>>> 12 powodów, dla których warto iść na pielgrzymkę
Parafia w Jarząbkach
Za 30 lat parafii dziękowali m.in. Stanisław Klimczak – wicestarosta powiatu buskiego i wójt Zbigniew Janik. – Nie było funduszy, ludzie poświęcali czas, dawali ofiary, przykładali się, jak to mógł i umiał – i nasz kościół, nasza parafia rosły – mówi wójt Janik w rozmowie z KAI. Za wszelkie okazane dobro dziękował zebranym proboszcz, ks. Zdzisław Skrobot.
Parafia w Jarząbkach jest jedną z młodszych wspólnot diecezji kieleckiej. Początki duszpasterstwa wiążą się istniejącą tu salką katechetyczną o. Maksymiliana Marii Kolbego, która dała początek wspólnocie parafialnej. Parafię erygował 29 maja 1994 r. bp Kazimierz Ryczan. Powstała z wydzielonych wiosek parafii Gnojno i Szydłów. Kościół NMP Matki Miłosierdzia wzniesiony został z fundacji Stanisława Ziółkowskiego i parafian, staraniem ks. Władysława Klupowskiego i proboszcza ks. Kazimierza Perza.
W 1998 r. kościół konsekrował bp Kazimierz Ryczan. Obraz patronki NMP Matki Miłosierdzia znalazł się w ołtarzu głównym, obok okazałego krzyża. Po obu stronach w prezbiterium – malowidła ścienne, na nich scena przekazania dekalogu na górze Synaj oraz Wniebowstąpienia Jezusa.
Odpust w parafii przypada w uroczystość MB Miłosierdzia – 16 listopada oraz w święto Miłosierdzia Bożego – w drugą niedzielę wielkanocną.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |