fot. Autorstwa Ary Scheffer – http://1.bp.blogspot.com/-ZapSEtnMong/TyPCE7g3z2I/AAAAAAAAHL8/G-w2bcPXG0I/s1600/Saint+Augustin+et+ste+Monique.jpg, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=24831017

Ta święta wymodliła nawrócenie swojego syna

27 sierpnia w Kościele wspominamy św. Monikę, matkę św. Augustyna. To za sprawą jej modlitw Augustyn mia przeżyć nawrócenie i ostatecznie skierować się ku Bogu.

>>> Czujesz się zdołowany? Ta modlitwa św. Augustyna Cię podniesie

Monika pochodziła z rzymskiej, chrześcijańskiej rodziny. Jak podają źródła, urodziła się ok. 332 r. w Tagaście w północnej Afryce. Młodo wydano ją za mąż za ówczesnego urzędnika miejskiego. Choć małżeństwu z początku się nie układało, mąż był popędliwy i niezrównoważony, to dzięki swojej cierpliwości i dobroci Monice udało się namówić go nawet do chrztu. Mając 22 lata Monika urodziła Augustyna. W 371 r., gdy miała ok. 39 umiera jej mąż. Wtedy zaczął się niezwykle trudny czas w jej życiu.

>>> Święta Monika – patronka sytuacji bez wyjścia i jej syn

Dlaczego trudny? Wszystko przez Augustyna. Nastoletni wówczas syn poszedł w ślady ojca i zaczął bardzo swobodne życie. Poznał dziewczynę i miał z nią nieślubne dziecko. Pociągał go też manicheizm. Matka, choć bolało ją postępowanie syna, nie opuściła go. Poprzez modlitwę i płacz prosiła Boga o nawrócenie dla Augustyna. Udręka Moniki trwała 16 lat. Opowiedziała jednemu biskupowi o przyczynie swoich łez. Hierarcha ów powiedział do niej: „Matko, jestem pewien, że syn tylu łez musi powrócić do Boga”. Tak też się stało. W 387 r. Augustyn nawrócił się pod wpływem kazań św. Ambrożego, które usłyszał w Mediolanie. Mężczyzna przyjął chrzest i zaczął zupełnie inne życie, niż to, które prowadził dotychczas.

Monika była szczęśliwa, misja jej życia powiodła się. Mogła więc w spokoju odejść do Pana. I tak, w 387 r. gdy była w drodze do rodzinnej Tagasty, zachorowała na febrę. Zmarła kilka dni później w Ostii. Jej ciało złożone zostało w tamtejszym kościele pw. św. Aurei. Od 1430 r. szczątki świętej spoczywają w Rzymie w kościele, któremu pierwotnie patronował św. Tryfon, a obecnie jest to kościół pw. św. Augustyna. Monika patronuje kościelnym stowarzyszeniom matek oraz wdów.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze