epa06418993 A man looks at a frozen fountain during a bitter cold spell in Atlanta, Georgia, USA, 05 January 2018. Record low temperatures and windchills are gripping much of the eastern half of the United States. EPA/ERIK S. LESSER Dostawca: PAP/EPA.

Takiej zimy Stany dawno nie widziały! [GALERIA]

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

W Nowym Jorku nastały silne mrozy. Meteorolodzy ostrzegają, że najgorzej będzie w sobotę, kiedy to temperatura spadnie do najniższego poziomu od ponad 120 lat.

Każdy rok inny jest inny i przynosi duże wahania temperatur. W porywach wiatru odczuwalna temperatura w sobotę po południu ma wynieść aż minus 28 stopni Celsjusza. Zimniej w Nowym Jorku było tylko w 1896 roku. Padają przestrogi, że taki mróz w połączeniu z silnym wiatrem może być groźny nie tylko dla zdrowia, lecz nawet dla życia. Nowojorczycy nie są przyzwyczajeni do surowych zim. Przeciętna temperatura stycznia wynosi około 3,5 stopni Celsjusza, a w minionym roku sięgała nawet 22 stopni.

Trudna sytuacja dla bezdomnych
Władze miasta i stanu Nowy Jork ogłosiły stan wyjątkowy i radzą, aby kto może nie wychylał nosa z domu, a jeśli już musi, to by ciepło się ubierał. Mimo, że lotniska – unieruchomione w czwartek przez śnieżycę – znów działają, to jednak są poważne opóźnienia. W sobotę samoloty po wylądowaniu godzinami czekały na dotarcie do bramy terminalu. Pasażerowi grozili nawet wyłamaniem drzwi awaryjnych. Bardzo trudny jest w Nowym Jorku los osób bezdomnych, których jest tam – jak się szacuje – ponad 60 tys. Działanie schronisk pozostawia jednak dużo do życzenia. Wielu bezdomnych szuka schronienia w metrze, które uważają za miejsce bezpieczniejsze. Według władz sypia tam regularnie blisko 2 tys. osób, ale zdaniem organizacji pozarządowych liczba ta jest wyższa.

Czwartkowa zamieć dała się miastu we znaki, a niektóre dzielnice jeszcze nie poradziły sobie z odśnieżaniem. Najbardziej ucierpiał Queens, gdzie drogi w większości zostały odśnieżone, ale pługi przysypały zaparkowane samochody. Trudno się też wciąż poruszać, ponieważ na wąskich ulicach często przejezdny jest tylko jeden pas. Dochodzi do awantur, gdyż czasem pługi śnieżne tworzą zaspy blokujące wyjazdy z domów.

Na zdjęciach: lotnisko i jezioro w Bostonie, ulice Nowego Jorku i Atlanta w Georgii, fot: John Certino, Erik S. Lesser, Justin Lane, fot: PAP/EPA

Takiej zimy Stany dawno nie widziały! [GALERIA]
Oceń ten artykuł

Wasze komentarze