epa06358698 Pope Francis (2-R) leads Holy mass with young people at St Mary’s Cathedral in Yangon, Myanmar, 30 November 2017. Pope Francis’ visit in Myanmar and Bangladesh runs from 27 November to 02 December 2017. EPA/ETTORE FERRARI Dostawca: PAP/EPA.

Teraz Bangladesz oczekuje papieża Franciszka

Dziś rozpoczyna się drugi etap podróży apostolskiej papieża Franciszka w Azji – wizyta w Bangladeszu. Do stolicy tego kraju, Dhaki, papież przyleci o godz. 15.00. Następnego dnia, w piątek 1 grudnia, podczas Mszy św. w parku Suhrawardy Udany, papież wyświęci 16 nowych księży. Jednym z nich jest diakon Pinto Louis Costa.

35-letni seminarzysta z radością oczekuje na dzień święceń i wiele spodziewa się od wizyty papieża w jego ojczyźnie. Uważa, że relacje muzułmańskiej większości z innymi wspólnotami religijnymi w Bangladeszu układają się dobrze. Mimo to jednak Costa ma nadzieję, że wizyta papieża będzie mogła jeszcze bardziej wzmocnić dialog międzyreligijny.

“My, chrześcijanie, jesteśmy w Bangladeszu mniejszością, mamy jednak duży wpływ na społeczeństwo, gdyż jesteśmy bardzo aktywni i wiele robimy. Jesteśmy obecni zwłaszcza w systemie opieki zdrowotnej i w oświacie” – podkreśla w rozmowie z mediami przyszły kapłan. Już teraz pracuje z ludnością tubylczą i na co dzień „czuje wdzięczność tych ludzi, o których nikt się nie troszczy”.

Ks. Litom Gomes z Caritas Bangladesz przyznaje rację młodemu seminarzyście. Sam opiekuje się w Bangladeszu uchodźcami muzułmańskich Rohindżów. „Regularnie odwiedzam obozy, w których żyją uchodźcy. To prawie 700 tys. ludzi! Każdego dnia przybywają tysiące nowych . W tych warunkach uchodźczego życia widzę, że najbardziej cierpią dzieci. One mają jedzenie, ubranie i dach nad głową, ale trauma ucieczki jest dla nich wielkim obciążeniem” – mówił ks. Gomez. Dlatego kapłan ma nadzieję, że podczas swojej wizyty w Bangladeszu papież powie tym ludziom słowa pociechy i solidarności z nimi.

Bangladesz, podobnie jak Mjanma, stoi wobec ogromnych wyzwań w związku z kryzysem uchodźców z muzułmańskiej grupy Rohindżów. Ludzie ci doznają ogromnej przemocy ze strony birmańskich sił bezpieczeństwa. ONZ mówi, że jest to czystka etniczna.W przeszłości papież Franciszek wielokrotnie okazywał swoją solidarność z Rohindżami.

Fot. EPA/ETTORE FERRARI 

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze