trybunał konstytucyjny

Posiedzenie TK, fot. PAP/Marcin Obara

TK: 27 lipca termin orzeczenia ws. przepisów o ograniczeniu handlu w niedziele

Na 27 lipca został wyznaczony termin ogłoszenia orzeczenia ws. przepisów wprowadzających co do zasady zakaz handlu w niedziele – podano na stronie Trybunału Konstytucyjnego. Wniosek w tej sprawie w TK złożyła jeszcze w 2018 r. Konfederacja Lewiatan.

Sprawą zajmuje się skład pięciorga sędziów TK pod przewodnictwem Jarosława Wyrembaka. Sprawozdawcą sprawy jest sędzia Justyn Piskorski, zaś w składzie znaleźli się jeszcze – prezes TK Julia Przyłębska oraz sędziowie Zbigniew Jędrzejewski i Andrzej Zielonacki.

>>> Wielka Brytania: nie będzie aborcji bez ograniczeń

Pierwotnie termin ogłoszenia orzeczenia w tej sprawie był wyznaczony na 24 marca br. Wówczas jednak termin ten został odwołany. Obecnie TK poinformował na swej stronie internetowej, że nowy termin publicznego ogłoszenia orzeczenia wyznaczono na wtorek 27 lipca br. o godz. 10.30.

fot. PAP/Bartłomiej Zborowski

Prace w parlamencie nad ustawą o ograniczeniu handlu w niedzielę i święta oraz w niektóre inne dni zakończyły się 10 stycznia 2018 r. Prezydent Andrzej Duda podpisał te przepisy 30 stycznia 2018 r., zaś ustawa weszła w życie od 1 marca 2018 r.

Wniosek Konfederacji Lewiatan w tej sprawie trafił do TK już w maju 2018 r. Generalnie we wniosku tym zaskarżone zostały cztery przepisy ustawy – w tym kluczowy artykuł stanowiący, że „w niedziele i święta w placówkach handlowych handel oraz wykonywanie czynności związanych z handlem, powierzanie pracownikowi lub zatrudnionemu wykonywania pracy w handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem – są zakazane”.

>>> Zakaz handlu w niedziele nie działa. Rząd chce zaostrzyć przepisy

Jak wskazano we wniosku, regulacja ta „nie spełnia kryteriów dopuszczalnej ingerencji w wolność pracy (…), skoro wywołuje skutki, które nie dają się pogodzić z obrazem demokratycznego państwa prawa, czyli prowadzi do grupowych zwolnień w niektórych branżach, powoduje obniżenie dochodów lub zwiększenie wymiaru pracy w dni dotychczas wolniejsze, a także wywołuje skutek dyskryminacyjny, tworząc grupę uprzywilejowanych pracodawców i pracowników”.

trybunał konstytucyjny
fot. PAP/Marcin Obara

Lewiatan zaskarżył także kolejny z przepisów ustawy, który – zdaniem organizacji – „różnicuje pracowników co do swobody wykonywania przez nich pracy w określone dni”. Chodzi o artykuł wyliczający wyjątki od zakazu niedzielnego handlu. W ustawie dopuszczono bowiem szereg wyjątków od zakazu, np. na stacjach paliw, a także gdy na przykład przeważająca działalność placówki polega na handlu kwiatami, pamiątkami lub dewocjonaliami, prasą, biletami komunikacji miejskiej, wyrobami tytoniowymi, kuponami gier losowych, sprzedaży wyrobów piekarniczych oraz w placówkach handlowych, w których przeważającą działalnością jest działalność gastronomiczna.

„Skutkiem tej regulacji jest powstanie grupy pracowników oraz pracodawców, których nie dotkną ujemne konsekwencje wejścia w życie ustawy, z utratą pracy, przychodów lub koniecznością zapłaty odpraw włącznie” – oceniono we wniosku.

fot. unsplash

Kolejny z zaskarżonych przepisów dotyczy pojęcia wykonywania pracy w niedzielę, przez co – jak stanowi ustawa – należy rozumieć „wykonywanie takiej pracy lub takich czynności przez pracownika lub zatrudnionego w okresie 24 kolejnych godzin przypadających odpowiednio między godziną 24 w sobotę, a godziną 24 w niedzielę”.

„Z kolei Kodeks pracy (…) wskazuje, że niedziela i święto trwa między godziną 6 w tym dniu a godziną 6 w następnym dniu, chyba że u danego pracodawcy została ustalona inna godzina” – przypomniano we wniosku do TK. Zdaniem skarżących takie regulacje obu ustaw de facto uniemożliwiają prawidłową interpretację przepisów.

Ostatni z zaskarżonych przez Lewiatana artykułów dotyczył vacatio legis. „Ustawa weszła w życie z dniem 1 marca 2018 r. Zważywszy, że ustawa ta została opublikowana w dniu 5 lutego 2018 roku w Dzienniku Ustaw, vacatio legis wynosiło zaledwie 23 dni” – napisano.

W skierowanych do TK stanowiskach Sejm i Prokurator Generalny wnieśli o uznanie części zaskarżonych przepisów za konstytucyjne, zaś w części o umorzenie sprawy przez Trybunał.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze