fot. Andrzej Albiniak OMI

Tłumy na Nocy Muzeów u oblatów w Iławie [+GALERIA]

W sobotę 17 maja 2025 roku odbywała się tegoroczna edycja ogólnopolskiej Nocy Muzeów. W jej trakcie możliwe było zwiedzanie m.in. kościoła pw. Przemienienia Pańskiego w Iławie. Nie brakowało chętnych, którzy chcieli zobaczyć niedostępne na co dzień zakamarki świątyni.

W sobotnie popołudnie oraz w noc z 17 na 18 maja, w ramach ogólnopolskiej Nocy Muzeów 2025, najstarszy zabytek Iławy – kościół pw. Przemienienia Pańskiego – otworzył swoje podwoje dla zwiedzających. Wydarzenie przyciągnęło tłumy mieszkańców i turystów, którzy do późnych godzin nocnych odkrywali nieznane dotąd zakamarki świątyni i jej historii.

Na placu kościelnym i we wnętrzu świątyni czekały liczne atrakcje: oprowadzanie z przewodnikiem, wystawy, prezentacje multimedialne, a także spotkania z pasjonatami historii. Całość wydarzenia odbywała się w wyjątkowej atmosferze, podkreślanej światłem i muzyką, które nadawały miejscu niemal mistyczny charakter. – To był piękny czas wspólnego odkrywania duchowego i kulturowego dziedzictwa Iławy – podkreślają gospodarze wydarzenia.

Za zaangażowanie i liczne przybycie organizatorzy dziękowali uczestnikom, którzy tłumnie odwiedzili kościół i z zainteresowaniem uczestniczyli w nocnym zwiedzaniu. Już teraz organizatorzy zapraszają na kolejną edycję – Noc Muzeów 2026.

fot. Andrzej Albiniak OMI

Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej przybyli do Iławy w 1948 r., aby posługiwać przy tzw. białym kościele (obecnie parafia pw. Niepokalanego Poczęcia NMP). Rozpoczęła się odbudowa kościoła zniszczonego podczas wojny i później, w czasie pobytu w mieście Armii Czerwonej. W sierpniu 1952 r., zgodnie z decyzją władz kościelnych, oblaci opuścili “biały kościół” i podjęli pracę duszpasterską w zrujnowanej przez Rosjan części Starego Miasta z tzw. czerwonym kościołem. W 1963 r. po odbudowie został kanonicznie erygowany dom zakonny, do którego została przyłączona placówka w Miłomłynie. W marcu 1975 r., została erygowana oficjalnie parafia pw. Przemienienia Pańskiego, a od roku 1982 oblaci oprócz prowadzenia zwykłych zajęć duszpasterstwa parafialnego i rekolekcyjnego, zaangażowali się w posługę kapłańską w Zakładzie Karnym. Aktualnym przełożonym domu jest o. Paweł Tomys OMI.



Galeria (2 zdjęcia)
Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze