fot. PAP/EPA/RICCARDO ANTIMIANI

Tłumy żegnają Franciszka. W jeden dzień, przy jego grobie, modliło się 30 tys. osób

Nawet dwie godziny trzeba było dziś stać w kolejce do bazyliki Matki Bożej Większej, by przez kilka sekund móc zatrzymać się przy grobie papieża Franciszka. Prefekt Rzymu poinformował, że w pierwszym dniu po pogrzebie hołd zmarłemu oddało już 30 tys. osób z całego świata.

Drzwi bazyliki zostały otwarte o godz. 7 rano, a pierwszych pielgrzymów pragnących pomodlić się przy grobie Franciszka powitał w nich kard. Rolandas Makrickas, archiprezbiter-koadiutor tej najmniejszej papieskiej bazyliki w Rzymie. Po kontroli bezpieczeństwa wierni przechodzą przez Drzwi Święte, a następnie kierowani są do grobu papieża w lewej nawie bazyliki. Z powodu nieprzerwanego napływu pielgrzymów, służby porządkowe pozwalają pozostać przy grobie zaledwie kilka sekund.

fot. PAP/EPA/RICCARDO ANTIMIANI

„Od rana przybyło tam już 30 tys. osób” – poinformował prefekt Rzymu Lamberto Giannini podczas konferencji prasowej w punkcie informacyjnym przy Via della Conciliazione. Podkreślił, że od chwili śmierci Franciszka odnotowano wzrost zainteresowania bazyliką, którą papież wybrał na miejsce swego pochówku. „Obecnie liczba przybywających osób wzrosła dziesięciokrotnie i dokładamy wszelkich starań organizacyjnych, ponieważ miłość do Franciszka zarówno rzymian, ale i pielgrzymów z innych stron jest absolutnie widoczna” – wskazał prefekt Rzymu.

Wraz z upływem godzin kolejka osób udających się na „powitanie” papieża wydłużała się, ciągnąc się wokół murów bazyliki. Na wejście czekano nawet dwie godziny. Służby porządkowe spodziewają się dużego napływu wiernych także w nadchodzących dniach.  Hołd papieżowi oddało też ponad 110 kardynałów, którzy przybyli do bazyliki po południu. Po przejściu przez Drzwi Święte modlili się przy grobie Franciszka i przed ikoną Salus Populi Romani, a następnie wraz z wiernymi odmówili Drugie Nieszpory z Niedzieli Bożego Miłosierdzia.

fot. PAP/EPA/RICCARDO ANTIMIANI

Papież Franciszek wybrał tę bazylikę maryjną na miejsce swego pochówku ze względu na szczególną miłość do Matki Bożej w wizerunku patronki Rzymu – Salus Populi Romani (Ocalenia Ludu Rzymskiego). Grób został wykonany według jego zaleceń zawartych w testamencie. Na prostej płycie nagrobnej widnieje napis FRANCISCUS. W ścianie umieszczono reprodukcję srebrnego krzyża, który nosił na piersi Franciszek. Na niego skierowane jest delikatne oświetlenie

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze