fot. CESARE ABBATE, PAP/EPA.

To bardzo niepokoi papieża

Franciszek zaapelował w piątek do młodzieży w pewnej bardzo ważnej dla niego i dla młodzieży sprawie.

Papież prosił młodych ludzi, by jak tylko mogą zwalczali cyberprzemoc. Watykański urząd powołany z inicjatywy papieża w celu przeciwdziałania temu zjawisku podał w raporcie, że 20% dzieci i młodzieży pada ofiarą tego tego typu nękania w sieci. „Agresja fizyczna i chuligaństwo może nawet zmniejszać się, podczas gdy cyberprzemoc wzrasta wraz z wiekiem dzieci. Dziewczęta są bardziej skłonne niż chłopcy informować o tym, że są nękane” – to fragment pierwszego raportu na temat tego zjawiska, opracowanego przez urząd powołany we współpracy z papieską fundacją edukacyjną Scholas Occurrentes. Raport został przedstawiony w Rzymie w związku z ogłoszeniem piątku dniem walki z nękaniem w sieci. Papież wystosował zaś specjalne orędzie wideo do wielu krajów świata.

fot. unsplash

Wypowiedzcie wojnę nękani. Dialog jest lekarstwem 

„Nękanie to problem, który bardzo mnie martwi, to zjawisko autokompensacji, patrzenie na drugą osobę z góry, choć jedyną okazją, w której możemy patrzyć na kogoś z góry jest ta, gdy pomagamy mu wstać” – oświadczył Franciszek.

“W aptece nie sprzedają leków przeciwko nękaniu, a laboratoria nie opracowały jeszcze odpowiedniej recepty. Co w międzyczasie możemy zrobić? Jedynym sposobem jest współczucie, współistnienie, dialog, słuchanie drugiego, znalezienie czasu, aby razem iść, poświęcenie czasu, ponieważ właśnie wtedy tworzą się relacje. Nie obawiajcie się dialogu, każdy z nas ma coś do przekazania innym. Każdy z nas ma coś dobrego do przekazania drugiemu, i każdy może coś dobrego od niego otrzymać. Dialog, dialog, który czyni nas równymi, ale nie pod względem tożsamości. Mamy różne tożsamości, ale dialog wyrównuje je w drodze. Wszyscy idziemy, jako równi, wszyscy chodzimy, ale jesteśmy różni, inni, wszyscy jednak w harmonii”

fot. PAP/EPA.

Papież zachęcił do wypowiedzenia wojny nękaniu, bo ono umniejsza godność człowieka i jasnego opowiedzenia się za dialogiem, wspólnym kroczeniem oraz cierpliwością w słuchaniu innych. „Wtedy zapanuje trwały pokój i ten sam pokój sprawi, że odkryjecie własną godność” – zakończył Ojciec Święty.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze