Jan Paweł II i ks. Antoni Sołtysik, fot. archiwum KSM

To na tego księdza postawił Jan Paweł II. Dziś powstał order jego imienia [ZDJĘCIA]

Już w  sobotę 10 października podczas uroczystej gali po raz pierwszy wręczony zostanie Order im. ks. prałata Antoniego Sołtysika. To duszpasterz młodzieży z Krakowa, jeden z inicjatorów wznowienia działalności Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. KSM właśnie teraz świętuje 30-lecie swojej reaktywacji i z okazji tego ważnego i pięknego jubileuszu chce tym orderem nagrodzić tych, którzy „tworzą przestrzeń wartości dla młodzieży”.

Organizatorzy chcą, by order został przyznany nie tylko w tym roku, ale również w kolejnych. Ma być wyróżnieniem za wybitną służę Kościołowi i ojczyźnie. „Nie żyję dla siebie, muszę się zaangażować” – to dewiza, która przyświeca członkom Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Młodzi chcą przekonać swoich rówieśników, że warto działać, że świat ich potrzebuje. Biskup Marek Solarczyk (delegat KEP ds. KSM) podczas spotkania z dziennikarzami podkreślał, że KSM to ogromne dziedzictwo, za które teraz dziękujemy Bogu. – To w KSM-ie młodzi ludzie są formowani, wzrastają w swojej wierze i życiu we wspólnocie Kościoła i ojczyzny – mówił biskup.

bp Marek Solarczyk

bp Marek Solarczyk, fot. Maciej Kluczka

Wzrastanie to zresztą także tytuł miesięcznika wydawanego przez KSM. Jego redaktor naczelna przypominała dziś trudne dla KSM-owiczów czasy II wojny światowej i komunistycznego reżimu. Po wojnie działalność KSM-u udało siękontynuować w archidiecezji krakowskiej i poznańskiej, ale i tam wkrótce trzeba było zakończyć działalność. – Członkowie KSM-u spotykali się potajemnie, byli poddawani represjom, byli zmuszani by donosić na koleżanki i kolegów a część z nich została nawet skazana na karę śmierci, którą później zamieniono na dożywocie – mówiła Kamila Ciupińska. Duch KSM-u nie został jednak zabity, a po przemianach w latach 80. to sam Jan Paweł II, podczas spotkania z polskimi biskupami, podniósł temat formacji młodzieży.

Order im. ks. prałata Antoniego Sołtysika, fot. Maciej Kluczka

Reaktywacja Stowarzyszenia była jednym ze sposobów na formację młodzieży. Jan Paweł II zachęcał, by młodzi nie rezygnowali ze swoich ideałów. – W KSM-ie te ideały mogą się umacniać – mówi Patryk Czech (przewodniczący Prezydium Krajowej Rady KSM).

Ci młodzi są zaangażowani, by wszystko, co przeżywają, wyrazić we wspólnocie Kościoła i ojczyzny, we wszystkich środowiskach, w których żyją. To bardzo ważne i cenne. Nazywamy ich nadzieją Kościoła i rzeczywiście nią są. (bp Marek Solarczyk)

Podczas konferencji prasowej zaprezentowano historyczne stroje, które jeszcze przed II wojną światową nosili prezesi diecezjalnych oddziałów KSM-u oraz instruktorzy i instruktorki. Rekonstrukcji tych strojów dokonano na podstawie zachowanego z 1938 r. regulaminu Stowarzyszenia. Dewiza KSM-owiczów (którą można zobaczyć na rewersie Orderu im ks. prałata Antoniego Sołtysika) brzmi: „Przez cnotę, naukę i pracę służyć Bogu i Ojczyźnie – GOTÓW!”. – Chcemy, by ten order stał się nagrodą młodzieży katolickiej – mówią działacze KSM-u.

Zrekonstruowane mundury KSM-u z 20-lecia międzywojennego, fot. Maciej Kluczka

Tych, którzy na progu budowy demokratycznej Polski zabiegali o reaktywację KSM-u było wielu. Dlaczego więc to właśnie prałat Sołtysik znalazł się na orderze? – To postać wybitna i symboliczna dla Stowarzyszenia – mówi ks. dr Andrzej Lubowicki (asystent generalny KSM-u). To właśnie jemu zadanie troski o młodzież powierzył ks. Wojtyła, gdy zaczynał swoją biskupią posługę w Krakowie. Ks. Sołtysik do końca swoich dni towarzyszył i pomagał, by Stowarzyszenie mogło jak najlepiej funkcjonować. – W tej 30-letniej historii zostało zawarte w sposób praktyczny, to co Ojciec Święty zapisał w „Pamięci i Tożsamości” – mówił ks. Lubowicki. Stowarzyszenie skupia się więc na wspieraniu takich wartości, jak demokracja, wspólnota Kościoła, ojczyzna, wolność, społeczeństwo obywatelskie.

Uczestnicy konf. prasowej, pierwszy z prawej ks. Andrzej Lubowicki, fot. Maciej Kluczka

„Na nauczaniu Ojca Świętego chcemy budować naszą tożsamość” – mówi ks. Lubowicki i dodaje, że współczesna młodzież bardzo potrzebuje takich wzorców. Działacze Stowarzyszenia przypominają, że jest ich więcej. Już niedługo jeden z członków KSM-u zostanie wyniesiony na ołtarze. To katowicki i śląski duszpasterz – ks. Jan Macha – którego beatyfikacja zaplanowana jest na przyszły rok.

>>> Franciszek pobłogosławił Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży

30 lat reaktywacji KSM

W tym roku order otrzyma kilka osób, laureatów poznamy podczas uroczystej gali 10 października. Tego dnia najpierw (o godz. 9:00) zaplanowana jest uroczystość złożenia kwiatów na grobie sługi Bożego Kard. Stefana Wyszyńskiego w archikatedrze warszawskiej. Później (po drugiej stronie Wisły) w auli przy katedrze warszawsko-praskiej o godz. 10:30 rozpocznie się uroczysta gala. Później (o 13:00) w katedrze uroczystej Eucharystii przewodniczyć będzie nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio. Transmisję z uroczystości będzie można śledzić w mediach społecznościowych KSM-u. Patronat honorowy nad obchodami jubileuszu objęli prezydent Andrzej Duda oraz przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki.

fot. archiwum KSM

Oprócz warszawskich uroczystości KSM świętuje i dziękuje Bogu za 30 lat działalności także w innych miejscach. Jutro – 3 października – działacze Stowarzyszenia odwiedzą krakowski grób ks. prałata Antoniego Sołtysika. Z kolei 12 października spotkają się na Apelu Jasnogórskim w kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze. Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży zrzesza około 10 tysięcy ludzi w wieku od 14 do 30 lat.

Galeria (5 zdjęć)

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze