Torby foliowe nie są już bezpłatne
Rocznie w Polsce zużywamy 11 miliardów (!) foliówek, czyli od 250 do 300 toreb na mieszkańca; nawet niewielka opłata wywoła refleksję, przez co ograniczymy ich stosowanie – przekonuje wiceminister środowiska Sławomir Mazurek.
Od 1 stycznia 2018 roku zacznie obowiązywać nowelizacja ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi, która wprowadza opłatę recyklingową za wydawaną przy kasie jednorazową torbę plastikową. Zgodnie z ustawą opłata będzie mogła wynosić maksymalnie 1 zł. W rozporządzeniu do ustawy ustalono jednak, że będzie to 20 groszy.
Zniechęcenie do używania foliówek – to główny cel nowych przepisów. Obecnie w naszym kraju zużywamy ich 11 miliardów rocznie, czyli 250-300 na mieszkańca. Dla porównania statystyczny Duńczyk albo Fin wykorzystuje zaledwie 4-5 foliówek rocznie.
Wprowadzenie opłaty okazało się bardzo skuteczne w innych europejskich państwach. Wszędzie tam, gdzie pojawiała się choć niewielka opłata stosowanie foliówek znacznie spadało. Na przykład w Irlandii zużycie jednorazowych siatek spadło o 95 proc. po tym, jak wprowadzono opłatę w wysokości 15 eurocentów. Twórcy obowiązujących od stycznia w Polsce przepisów mają nadzieję, że tak będzie również nad Wisłą.
Efektem ubocznym nowych przepisów ma być też (poza ograniczeniem foliówek) zasilenie budżetu państwa. W ocenie skutków regulacji do tak zwanej ustawy foliówkowej szacuje się, że w związku z opłatami do budżetu wpłynie około 1,1 mld zł po pierwszym roku obowiązywania przepisów (poza wpływami z VAT).
Typowa plastikowa torebka waży zaledwie kilka gramów i tylko z pozoru jest zupełnie nieszkodliwa. W rzeczywistości jednak foliowe siatki stanowią jeden z najpoważniejszych problemów środowiskowych. Przyczyniają się one do zanieczyszczania zbiorników i ekosystemów wodnych. W skutek tego rocznie ginie 2 miliony ptaków, ssaków morskich oraz ryb.
Jeszcze przerażająca statystyka. Foliowej torebki używamy zwykle nie dłużej niż 25 minut. Czas jej produkcji to 1 sekunda, a rozkładu to nawet 400 lat.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |