Toruń: obchody stulecia działalności ojców redemptorystów
<– Trzeba być człowiekiem wielkiej wiary, ogromnego zaufania, by iść za głosem Boga i by w trudnych chwilach szukać Jego głosu. – mówił podczas mszy św. bp Wiesław Śmigiel, który 19 marca przewodniczył uroczystościom stulecia posługi Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela w Toruniu.
Wśród zaproszonych gości był biskup senior Andrzej Suski, redemptoryści i kapłani pochodzący z Torunia, poprzedni przełożeni i proboszczowie, przedstawiciele duchowieństwa i męskich domów zakonnych diecezji toruńskiej, przedstawiciele władz samorządowych miasta i województwa, przedstawiciele wieloletnich pracowników klasztoru i rodziców redemptorystów pochodzących z Torunia oraz oblaci zgromadzenia. Nie zabrakło również sióstr józefitek oraz przedstawicieli wspólnot działających przy toruńskiej parafii św. Józefa.
>>> Bp Śmigiel: Kościół jest misyjny, a jego bramy otwarte są dla każdego
Święty Józef – opiekun i stróż
W homilii pasterz diecezji zwrócił uwagę na św. Józefa, który patronuje toruńskiej wspólnocie od stu lat. „Nie wypowiedział ani jednego słowa, a do dziś przemawia do następnych pokoleń. Poznajemy go jako człowieka heroicznej wiary, który w milczeniu wypowiada swoje tak, przyjmując i wypełniając zamysł Bożej woli. Św. Józef jest człowiekiem, który słucha Boga nawet w chwilach, które po ludzku wydają się trudne”. Jak zaznaczył, Opiekun Świętej Rodziny objawia swoją opiekę zwłaszcza w momentach trudnych w historii Kościoła. Stąd ogłoszenie go patronem Kościoła powszechnego w czasie likwidacji Państwa Kościelnego, zwrócenie uwagi na jego postać w obliczu kryzysu etosu pracy w czasach komunistycznych czy też współczesnego kryzysu rodziny. „W czasach nadmiaru słów, a często braku odpowiedzialności za słowo, Józef jest wzorem człowieka, który nic nie mówi, ale swoją postawą pokazuje wartość prawdy, życia, wiary, miłości”.
[GALERIA] Uroczystość 100-lecia obecności redemptorystów w Toruniu @CSsR_PL https://t.co/RHJZi0vYmi
— Radio Maryja (@RadioMaryja) March 19, 2021
Biskup Wiesław przedstawił również stuletnią historię posługi ojców redemptorystów, w której nie brakowało momentów dramatycznych, jak choćby czasów II wojny światowej, gdy obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy został ukryty w prywatnym domu, zamurowany w ścianie, czy też czasów budowy kościoła w latach 60., gdy na skutek represji ze strony władz komunistycznych wielu parafian broniących swojej świątyni zostało aresztowanych i szykanowanych. „Zapewne tamte smutne wydarzenia też były potrzebne, ponieważ bardzo mocno zintegrowały mieszkańców parafii, połączyły ich z redemptorystami. Wówczas nikt nie miał wątpliwości, że to, co tutaj się dzieje, ta świątynia, nie jest tylko dla ojców, ale właśnie dla wiernych”.
Piękne dzieło ewangelizacji
Biskup Śmigiel przypomniał również misje ewangelizacyjne, które na przełomie II i III tysiąclecia odbyły się w każdej parafii diecezji toruńskiej. Jak zaznaczył, przy parafii działa wiele wspólnot, a przyczyną jest to, że „redemptoryści potrafią łączyć to, co stare, tradycyjne, oparte na mocy słowa z tym, co nowe, chociażby z nową ewangelizacją. Gdybyśmy zliczyli wszystkie rekolekcje i misje, wygłoszone przez nich, było ich przeszło 7500”.
Zgromadzenie Najświętszego Odkupiciela działa w Toruniu od 1921 r. Początkowo dom zakonny mieścił się na Stawkach, następnie w 1927 r. przeniósł się na drugą stronę Wisły, na Bielany. W listopadzie 1927 roku oddano do użytku kaplicę pw. św. Józefa, a 17 czerwca 1928 roku wprowadzono do kaplicy obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy – obecnie patronki diecezji toruńskiej. Zakonnicy prowadzili prężnie działający juwenat oraz oddawali się pracy misyjnej. Z ich inicjatywy zaczęły również działać świetlice dla mieszkańców najbiedniejszych dzielnic. W trakcie II wojny światowej redemptorystów uwięziono, a klasztor zamieniono na koszary. Parafia została erygowana 29 XI 1950 r., po czym w latach 1958-1962, mimo licznych przeszkód ze strony władz komunistycznych, wybudowano kościół pw. sw. Józefa.
Dziś to prężnie działająca parafia i ośrodek duszpasterski. Z inicjatywy toruńskich redemptorystów w 1991 roku powstało Radio Maryja, a od 2003 r. zaczęła nadawać Telewizja Trwam.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |