arch PAP/Łukasz Gągulski

Towarzystwo Jana Karskiego apeluje o Order Orła Białego dla Mariana Turskiego

Towarzystwo Jana Karskiego wystąpiło do Prezydenta RP Andrzeja Dudy o pośmiertne odznaczenie Orderem Orła Białego zmarłego 18 lutego Mariana Turskiego. Wybitny historyk i dziennikarz „Wielki Polak i Żyd swym życiem świadczył, że nie ma nic ważniejszego niż walka z obojętnością, która zabija, a nakaz z nią walki powinien symbolicznie zostać wyniesiony do rangi XI Przykazania”.

„Towarzystwo Jana Karskiego wystąpiło do Prezydenta RP Andrzeja Dudy o pośmiertne odznaczenie Orderem Orła Białego zmarłego 18 lutego Mariana Turskiego. Wielkiego Polaka i Żyda, który swym życiem świadczył, że nie ma nic ważniejszego niż walka z obojętnością, która zabija, a nakaz z nią walki powinien symbolicznie zostać wyniesiony do rangi XI Przykazania. Podążał  w  swym przestrzeganiu, że Holocaust nie spadł z nieba, tylko narodził się dzięki obojętności i dzisiejszy świat wcale nie jest uodporniony na wyłonienie się podobnej zbrodni –  śladami Jana Karskiego, który używał  na  przyzwolenie obojętności wobec Holocaustu określenia Drugiego Grzechu Pierworodnego. Wyraziliśmy przekonanie, że Prezydent RP podzieli ten tok refleksji i uwieńczy życie Mariana Turskiego najwyższym polskim odznaczeniem państwowym,  które spocznie u Jego trumny w dniu pożegnania” – czytamy w oświadczeniu, które podpisali: Wiesława Kozielewska-Trzaska, wiceprzewodnicząca  Towarzystwa, przedstawicielka rodziny Jana Karskiego, bratanica i córka chrzestna Bohatera, Waldemar Piasecki, przewodniczący Towarzystwa i Marek Wieczerzak, sekretarz wykonawczy.

>>> Marian Turski nowym przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego

Jak poinformowała jedyna córka Zmarłego Joanna Turska, absolwentka warszawskiej Akademii Muzycznej, związana z orkiestrami w Chicago i wykładowczyni gry na flecie,  jej ojciec zgodnie z wyrażoną wolą spocznie na warszawskim Cmentarzu Żydowskim.

arch PAP/Rafał Guz

Marian Turski urodzony w 1926 roku historyk i dziennikarz w młodości sam doświadczył prześladowania: w czasie wojny był przesiedlony do łódzkiego getta, następnie więziony w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau i w Buchenwaldzie, przeżył marsz śmierci z Auschwitz do Wodzisławia Śląskiego.  Przez całe życie był niezwykle aktywny, zaangażowany m.in. w działalność Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego, Rady Muzeum Historii Żydów Polskich »Polin« i Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny, stał się dla wielu osób autorytetem moralnym.

Z uwagi na swój autorytet Marian Turski został w 2019 roku zaproszony, aby na forum ONZ wygłosić przemówienie z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Holokauście. Rok później, w czasie obchodów 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz, sformułował pamiętny i szeroko komentowany w świecie akt oskarżenia przeciwko obojętności. „Nie bądźcie obojętni, kiedy jakakolwiek mniejszość jest dyskryminowana. Bądźcie wierni przykazaniu (…): nie bądź obojętny” – apelował wówczas. „Bo jeżeli będziesz, to nawet się nie obejrzycie, jak na was, na waszych potomków jakieś Auschwitz nagle spadnie z nieba” – przestrzegał.

>>> Zmarł Marian Turski. Zaproponował przyjęcie jedenastego przykazania: „Nie bądź obojętny”

W 2021 r. otrzymał Nagrodę im. ks. Stanisława Musiała za zasługi dla dialogu chrześcijańsko – i polsko-żydowskiego.

Ostatnio Marian Turski wystąpił podczas uroczystości 80. rocznicy wyzwolenia KL Auschwitz-Birkenau, które odbyły się 27 stycznia br.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze