kard. Marian Jaworski

fot. PAP/Darek Delmanowicz

Ostatnie pożegnanie kard. Jaworskiego

Metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki podczas mszy św. żałobnej w Lubaczowie (woj. podkarpackie) powiedział, że „ksiądz kardynał Marian Jaworski ukończył bieg swego życia i ustrzegł wiary”.

Zmarły w sobotę kard. Marian Jaworski był metropolitą lwowskim od 1991 do 2008 r. Wcześniej, w 1984 r., Jan Paweł II mianował go biskupem i administratorem apostolskim polskiej części archidiecezji lwowskiej z siedzibą w Lubaczowie. We wtorek w tym mieście rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe hierarchy. – Ksiądz kardynał Marian Jaworski ukończył bieg swego życia i ustrzegł wiary. Zatem pełni wdzięczności za jego kapłaństwo podejmujemy modlitwę wdzięczności i prosimy Boga, aby otworzył dla niego bramy raju i obdarował go wieńcem sprawiedliwości – mówił nad trumną metropolita lwowski.

kard. Marian Jaworski

fot. PAP/Darek Delmanowicz

Jak zaznaczył, „wierząc w świętych obcowanie ufamy, że ten wieniec sprawiedliwości niosą święci i błogosławieni polskiego Kościoła, na których czele idzie święty i przyjaciel Jan Paweł II towarzyszący księdzu kardynałowi w doli i niedoli życia”. Abp Mokrzycki przypomniał, że kardynał Jaworski „udzielił św. Janowi Pawłowi II w ostatnich chwilach życia sakramentu namaszczenia chorych i przyniósł wiatyk”. – Czuwał przy swoim serdecznym przyjacielu stając się świadkiem jego powrotu do Domu Ojca. Prosimy więc, aby dzisiaj stał się przewodnikiem i wprowadził ks. kardynała Mariana przed oblicze Boga – zauważył hierarcha.

>>> Papież o kard. Jaworskim: dał świadectwo gorliwości kapłańskiej, odpowiedzialności za wierzących

kard. Marian Jaworski

fot. PAP/Darek Delmanowicz

Metropolita lwowski podkreślił zasługi kardynała Jaworskiego w odnawianiu po 1991 r. życia religijnego w archidiecezji lwowskiej. – Jego postawa obudziła w ludziach nadzieję – podkreślił duchowny. Zwrócił też uwagę, że zmarły kardynał dwukrotnie w kierowanej przez siebie diecezji podejmował papieża Jana Pawła II; w 1991 r. w Lubaczowie i 2001 r. we Lwowie. Według metropolity lwowskiego, życie i posługa kapłańska kardynała Jaworskiego „zderzyło się ze światem niewiary, który zgotował trudny los”. – On jednak nie zagniewał się na ten świat, ale jako dobry pasterz stanął wobec tego świata i głosił mu wiarę – powiedział.

Metropolita lwowski ks. arcybiskup Mieczysław Mokrzycki podczas mszy św, fot. PAP/Darek Delmanowicz

Po nabożeństwie rozpoczęło się czuwanie modlitewne. W środę przed południem w Lubaczowie odbędzie się pożegnanie trumny z ciałem kardynała Jaworskiego. Zmarły był związany z Lubaczowem, bo w 1984 r. Jan Paweł II mianował ks. Mariana Jaworskiego biskupem i administratorem apostolskim polskiej części Archidiecezji Lwowskiej z siedzibą w tym mieście. W czwartek w kolegiacie św. Anny w Krakowie pierwszego Rektora Papieskiej Akademii Teologicznej (obecnie to Uniwersytet Papieski Jana Pawła II) pożegnają środowiska akademickie. Od godz. 16.15 trwać będzie modlitwa przy trumnie purpurata, a o godz. 17.00 rozpocznie się msza św. Kard. Jaworski chciał być pochowany w Kalwarii Zebrzydowskiej, dokąd trafił jako młody człowiek w 1945 r. wraz z grupą kleryków Wyższego Seminarium Duchownego przeniesionego ze Lwowa. Ojcowie bernardyni udzielili seminarium gościny, a Kalwaria Zebrzydowska stała się dla kard. Jaworskiego miejscem szczególnie ważnym. W piątek od godz. 10.00 w kalwaryjskiej bazylice odbędzie się modlitewne czuwanie przy zmarłym, a o godz. 11.00 zostanie odprawiona msza św. z obrzędem ostatniego pożegnania w sanktuarium pasyjno-maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej. Trumna z ciałem kardynała, zgodnie z jego ostatnią wolą, spocznie w krypcie kaplicy cudownego obrazu Matki Bożej Kalwaryjskiej.

kard. Marian Jaworski

fot. PAP/Darek Delmanowicz

Duchowny zmarł w sobotę wieczorem w Krakowie. Miał 94 lata. Kardynał Jaworski był pierwszym rektorem Papieskiej Akademii Teologicznej, a od 1991 do 2008 r. pierwszym po II wojnie światowej arcybiskupem metropolitą lwowskim obrządku łacińskiego. W 1992 r. został pierwszym przewodniczącym Konferencji Episkopatu Ukrainy.

Galeria (16 zdjęć)

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze