fot. PAP/Marcin Bielecki

Trąba lądowa, zalania, podtopienia i gradobicie – nowe ostrzeżenia meteorologów

Wtorek jest kolejnym burzowym dniem. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał na terenie sześciu województw nowe ostrzeżenia meteorologiczne pierwszego i drugiego stopnia. Możliwe są ponowne punktowe zalania i podtopienia, a także opady gradu. „Istnieje też niewielkie ryzyko rozwoju trąby lądowej, a także lejków kondensacyjnych” – poinformowała Sieć Obserwatorów Burz.

Najnowszy raport pogodowy pokazuje, że burze, ulewy, grad i silny wiatr wystąpią we wtorek na ścianie wschodniej kraju, na Pomorzu oraz Warmii i Mazurach. Szczególnie niebezpiecznie może być w rejonie Suwalszczyzny. Do tego w całej Polsce będzie parno. Termometry pokażą od 23-25 stopni na północy do 26-28 stopni Celsjusza w centrum i na południu kraju. Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 999 hPa i będzie spadać.

„Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć bardzo silne opady deszczu do 40 litrów wody na metr kwadratowy oraz porywy wiatru do 80 km/h. Lokalnie grad” – czytamy we wtorkowym komunikacie Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Ostrzeżenia drugiego stopnia przed burzami obowiązują w dwóch województwach: warmińsko-mazurskim, w powiatach: bartoszyckim, kętrzyńskim, mrągowskim, piskim, giżyckim, węgorzewskim, oleckim, ełckim; podlaskim, w powiatach: suwalskim, Suwałki, sejneńskim, grajewskim, kolneńskim, monieckim, sokólskim, białostockim, Białystok.

Pierwszy stopień alertów został wydany na terenie sześciu województw: pomorskiego, w powiatach: nowodworskim, tczewskim, malborskim, sztumskim, kwidzyńskim; warmińsko-mazurskiego, z wyjątkiem powiatów nowomiejskiego i działdowskiego oraz tych objętych pomarańczowymi ostrzeżeniami; podlaskiego, we wszystkich powiatach z wyjątkiem powiatów objętych alertami drugiego stopnia; mazowieckiego, we wschodnich powiatach; lubelskiego; podkarpackiego.

„Burze mogą przynieść, podobnie jak w poniedziałek, punktowe zalania i podtopienia, a także opady gradu. W tym przypadku również możliwa będzie jego akumulacja, podobnie jak miało to miejsce w Gnieźnie. Istnieje też niewielkie ryzyko rozwoju trąby lądowej, a także lejków kondensacyjnych” – ostrzegła Sieć Obserwatorów Burz.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze