fot. cathopic/Hugo Gonzalez

Transmisje mszy świętych w Wigilię i Boże Narodzenie

W uroczystość Narodzenia Pańskiego 25 grudnia dwa kanały Telewizji Polskiej będą transmitowały mszę św. z kościoła św. Rafała Archanioła w Wilnie. Liturgia do różnych krajów świata będzie transmitowana w TVP Polonia, zaś dla mieszkańców Litwy w TVP Wilno.

Początek transmisji o godz. 11.55 czasu polskiego (godz. 12.55 czasu litewskiego). Obecnie na Litwie, ze względu na duże ryzyko zarażenia koronawirusem, wszystkie msze św. odprawiane są w kościołach bez udziału wiernych. „Chrońmy siebie i innych, a zwłaszcza osoby starsze!” – zaapelowali w specjalnym orędziu litewscy biskupi. Jak dodali – „uczestnicząc w transmisji mszy św. przez telewizję i inne środki masowego przekazu oraz modląc się w domu można przyjąć Komunię duchową oraz duchowo zjednoczyć się z innymi w modlitwie”.

>>> Więcej mszy w Boże Narodzenie. Diecezja wydała decyzję w tej sprawie

Kościół św. Rafała Archanioła to jeden z największych wileńskich kościołów. Znajduje się w dzielnicy Śnipiszki, niedaleko brzegu Wilii. Zbudowany został na początku XVIII w. dla zakonu jezuitów. Ta barokowa świątynia zachwyca misterną sztukaterią, freskami i obrazami religijnymi. W czasie II wojny światowej, w czerwcu 1941 r., kościół św. Rafała Archanioła był zbombardowany przez Niemców. Bomba spadła do wnętrza kościoła i podziemi. Zginął wówczas ks. Wacław Siekierko – niezwykle zdolny i ceniony kapłan. Po wojnie kościół uniknął zamknięcia. To m.in. do tego kościoła przyjeżdżali i modlili się wierni z innych wileńskich parafii.

fot. lt:Naudotojas:Algirdas – lt:Vaizdas:Vilnius, commons.wikimedia

To jedyny kościół na Litwie dedykowany świętemu Rafałowi Archaniołowi, który jest patronem lekarzy, aptekarzy, pielgrzymów i podróżnych. Jak podkreśla proboszcz parafii, ks. Mirosław Grabowski, to święty, który pokonuje złe duchy, szczególnie te, które powodują choroby. Na terenie parafii mieszka około 90 tysięcy osób, wśród nich wiele tysięcy Polaków. Msze święte odprawiane są w języku polskim, litewskim i rosyjskim. Wierni znani są z dużej aktywność i zaangażowania religijnego. Działają tu m.in. trzy Wspólnoty Neokatechumenalne, Legion Maryi, Stowarzyszenie Rodzina Rodzin, Szkoła Maryi, Apostolstwo Dobrej Śmierci, dwa chóry i Stowarzyszenie Żywego Różańca. Np. do tej ostatniej modlitewnej grupy należy aż 300 osób. W mszy św. będą mogli uczestniczyć wszyscy zainteresowani również za pośrednictwem strony internetowej TVP Wilno (wpisując w przeglądarce adres: wilno.tvp.pl).

fot. pixabay

Z kolei już w wigilijny poranek górnicza pasterka z kopalni w Wieliczce. W tym roku górnicza pasterka w podziemnej kaplicy św. Kingi w kopalni soli w Wieliczce transmitowana będzie online. Początek transmisji w Wigilię o 8 rano. Górnicza pasterka odprawiano rano 24 grudnia ma kilkusetletnią tradycję.

>>> Prymas o uczestnictwie w pasterce: dyspensa jest wyjściem naprzeciw

W ostatnich latach kaplica św. Kingi w wigilijny poranek wypełniała się nie tylko górnikami. Chętnie w tej wyjątkowej mszy uczestniczyli mieszkańcy regionu i przyjezdni z dalszych miejscowości. W tym roku z uwagi na obostrzenia pasterka odbędzie się w małym gronie, ale po raz pierwszy w tej wyjątkowej podziemnej mszy uczestniczyć będzie można za pośrednictwem internetu. W wigilijny poranek na pasterkę 101 m pod ziemią o godz. 8 rano uda się tylko niewielkie grono górników – odbędzie się ona z zachowaniem zasad sanitarnych i obowiązujących przepisów. Uroczyste nabożeństwo celebrował będzie metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski. By jednak umożliwić uczestnictwo w tej jedynej w swym rodzaju podziemnej pasterce wszystkim chętnym, kopalnia organizuje transmisję na żywo w serwisie YouTube na kanale Kopalni Soli „Wieliczka”.

fot. EPA/VATICAN MEDIA

W Wigilię o godz. 19:30 na antenie telewizyjnej Jedynki transmisja pasterki z Bazyliki św. Piotra z udziałem papieża. O 21:00 orędzie abp Józefa Kupnego. Z kolei w sobotę (pierwszy dzień świąt) o 7:00 na antenie TVP 1 msza święta z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach. O 11:55 początek transmisji uroczystego błogosławieństwa Urbi et Orbi z Watykanu.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze