fot. PAP/Valdemar Doveiko

Trudna sytuacja Polonii na Wschodzie. 11 listopada rusza piąta edycja akcji „Polak z sercem”

Rusza piąta edycja akcji „Polak z sercem” – charytatywnej inicjatywy pomocy Polakom na Litwie, Białorusi i Ukrainie. W jej ramach od 11 do 20 listopada zostanie przeprowadzona zbiórka pieniędzy i darów – poinformowano we wtorek na konferencji prasowej w Warszawie

Jak podała przewodnicząca Krajowej Rady Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Martyna Gieleta, 11 listopada rusza zbiórka pieniędzy, która potrwa do 20 listopada. „W tym czasie na ulicach naszych miast będzie można spotkać naszych wolontariuszy, którzy z puszkami będą zbierali środki finansowe. Będzie można ich rozpoznać po naszym logo, czyli czerwonym sercu z białą ręką wyciągniętą, gotową do pomocy” – powiedziała.

>>> Białorusini organizują modlitwę wdzięczności dla Kościoła w Polsce [ROZMOWA]

Jak pomóc?

Poinformowała, że w tym samym czasie będzie w wyznaczonych punktach będzie można złożyć dary dla potrzebujących – produkty żywnościowe z długim terminem przydatności, środki czystości, artykuły szkolne i wiele innych. Pomoc będzie możliwa również wirtualnie – więcej na stronie internetowej akcji.

Gieleta dodała, że w tym roku część zebranych środków zostanie również przekazana na organizację wyjazdu dla ubogich młodych z Kresów na Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie. Teresa Moskal, prezes Fundacji dla Młodzieży, powołanej przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, mówiła o innych nowych formach wsparcia w ramach obecnej edycji akcji „Polak z sercem”. To ogłoszenia pomocowe, umożliwiające wsparcie konkretnej potrzeby drugiego człowieka, które będą zamieszczane na stronie internetowej akcji (ogłoszenia będą mogli zamieszczać zarówno darczyńcy, którzy chcą podarować konkretne rzeczy, jak i potrzebujący pomocy) oraz specjalne skarbonki, zachęcające do samodzielnego oszczędzania na pomoc rodakom na Kresach.

„Przestrzenią, w którą wszyscy będziemy mogli się włączyć, zarówno młodzi, jak i starsi, to jest modlitwa” – wskazała Gieleta. „Nie każdy z nas może włączyć finansowo, albo rzeczowo w przekazanie darowizny, dlatego zapraszamy do wsparcia modlitewnego i otoczenia duchowego tych osób” – zaznaczyła.

„Uważam, że jest to naprawdę piękna akcja. Wielokrotnie miałam wielką przyjemność być z młodymi ludźmi z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży na Wschodzie. Widziałam jak oni emocjonalnie podchodzą, reagują na spotkania, jak bardzo ich to wzrusza, jak bardzo ich to porusza, jak staje się ważne” – powiedziała podczas konferencji senator Maria Koc (PiS). Wskazała na aspekt wychowawczy przedsięwzięcia ukierunkowanego na troskę o drugiego człowieka, miłość do człowieka w potrzebie.

Trudna sytuacja Polonii na Wschodzie

Mówiła też o bardzo trudnych warunkach, w jakich żyje Polonia na Wschodzie. „Powiedzieć, że żyją skromnie to tak, jakby nic nie powiedzieć” – zaznaczyła.

„Teraz sytuacja skomplikowała się jeszcze bardziej, bo jest wojna na Ukrainie (…). Przed nami kolejna zima, która w Ukrainie wygląda inaczej niż w Polsce, bo tam jest już klimat kontynentalny i mrozy poniżej 20 stopni C., a nawet 30 stopni są na porządku dziennym zimą – śnieg, mróz trwa tygodniami, miesiącami” – powiedziała senator.

„Rosjanie niszczą infrastrukturę energetyczną, elektryczną, niszczą elektrociepłownie, ciepłownie, ujęcia wody – widać, że idą na katastrofę humanitarną, chcą ludzi wygonić z domów, z miast, spowodować kolejną falę migracji” – mówiła Koc. Wskazała też, że na zachodzie Ukrainy jest już wielu migrantów ze wschodu kraju, którzy chcą tam przeczekać wojnę, a nie mają pomocy, nie mają pracy.

Jak podało Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży w poprzedniej edycji ponad 200 młodych wolontariuszy z całej Polski zebrało ponad 100 tys. zł. Zakupiono dary, które trafiły do najuboższych. Ksiądz Andrzej Lubowicki, asystent generalny KSM, podziękował wszystkim zaangażowanym w akcję „Polak z sercem”, podziękował, za to, że „nie zatrzymuje się ona, tylko trwa”. „To bardzo istotne, bo pomoc na Kresach jest bardzo ważna i my dajemy temu świadectwo (…). To, co tam widzieliśmy, powoduje, że nie możemy wobec tego pozostać obojętni” – powiedział.

fot. KSM

Patronatem honorowym akcją „Polak z sercem” objęli: Konferencja Episkopatu Polski, Jan Dziedziczak, pełnomocnik rządu do spraw Polonii i Polaków za granicą, abp Mieczysław Mokrzycki metropolita lwowski, bp Adam Bab, delegat KEP ds. KSM i senator Maria Koc. Partnerami wydarzenia są: Caritas Polska, Caritas Lwów, Caritas Grodno, KBO ŚDM i Stowarzyszenie Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński.

Projekt finansowany jest ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022. Organizatorem wydarzenia jest Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży – organizacja powołana przez Konferencję Episkopatu Polski w 1990 r. KSM działa w 31 polskich diecezjach i zrzesza 9 tys. młodych ludzi. Głównym zadaniem KSM jest kształtowanie dojrzałych chrześcijan, a także uczestnictwo we wspólnocie i misji Kościoła przez upowszechnianie katolickich wartości i zasad we wszystkich dziedzinach życia, zwłaszcza społecznego i kulturalnego.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze