Trwa Narodowy Kongres Rodziny

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Ostrów Wielkopolski to dziś centrum rozmów o polskiej polityce rodzinnej. W Narodowym Kongresie Rodzin udział zapowiedzieli cenieni eksperci, przedstawiciele administracji rządowej, włodarze miast i parlamentarzyści. Jednym z patronów medialnych wydarzenia jest Katolicka Agencja Informacyjna.

Narodowy Kongres Rodziny w Ostrowie Wielkopolskim jest kontynuacją Kongresu ogólnopolskiego, który odbył się w Warszawie 25 marca tego roku na Stadionie Narodowymi. Jest jednym z elementów kampanii „Rodzina Energią dla Polski” oraz debaty o rodzinie, która ma zaowocować postulatami zmiany i rozwoju polityki prorodzinnej w Polsce, a także stworzyć fundament pod powstanie Konstytucji Rodziny.

Narodowy Kongres Rodzin składa się z trzech paneli, w których głos zabierze 17 prelegentów. Uczestnicy podejmą kwestie potrzeb współczesnej rodziny, nowoczesnych rozwiązań wdrażanych przez samorządy oraz wspierania postaw rodzicielskich. Organizatorzy, doceniając rolę organizacji pozarządowych w tworzeniu polityki rodzinnej, zaprosili do udziału w Kongresie przedstawicieli fundacji i stowarzyszeń. Prelekcje wygłoszą m.in. prezes zarządu Związku Dużych Rodzin „Trzy Plus” Joanna Krupska oraz dr Paweł Wosicki, prezes Fundacji „Głos dla Życia”. Z kolei naukowcy z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu przygotowali analizy, które są i mogą być podstawą przy budowaniu samorządowych programów prorodzinnych.

Nieprzypadkowo gospodarzem wydarzenia został Ostrów Wielkopolski. Miasto to jest, obok Wągrowca i Środy Wielkopolskiej, jednym z trzech laureatów organizowanego przez wojewodę wielkopolskiego konkursu „Wielkopolska Gmina Przyjazna Rodzinie”. Komisja konkursowa doceniła Ostrów za wprowadzenie miejskiego „becikowego”, darmowych przedszkoli, niższych opłat za odpady komunalne dla rodzin wielodzietnych, modernizację żłobka miejskiego i szereg innych działań.

Zdjęcie: panorama Ostrowa Wlkp.

Przy wojewodzie wielkopolskim (który współorganizuje Kongres) funkcjonuje Rada Rodziny, której szeregi zasilają przedstawiciele organizacji pozarządowych, świata nauki, rodzin i samorządów. Rada pełni funkcje doradcze, działa na rzecz promocji rodziny i monitoruje zmiany dotyczące sytuacji rodzin w regionie. Obok wojewody organizatorem jest też Miasto Ostrów Wielkopolski oraz Fundację Narodowego Dnia Życia. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Trwa Narodowy Kongres Rodziny
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze