Warszawa, 26.10.2016. Moderator Zbigniew Pisarski (L), doradca ds. bezpieczeñstwa narodowego prezydenta Obamy gen. James Jones (2L), wicepremier Ukrainy Ivanna Klympush-Tsintsadze (2P) i by³a prezydent £otwy Vaira Vike-Freiberga (P) podczas drugiej sesji plenarnej Warsaw Security Forum, zorganizowanego przez Fundacjê im. Kazimierza Pu³askiego, 26 bm. (cat) PAP/Radek Pietruszka

Trwa Warsaw Security Forum 2016

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Od 26 do 28 października br. odbywa się Warsaw Security Forum 2016. Jest to jedno z najważniejszych wydarzeń dotyczących bezpieczeństwa międzynarodowego i obronności. Po szczycie NATO Warszawa ponownie znajduje się w centrum uwagi.

Wśród obecnych gości znajdują się m.in. prezydent Estonii Toomas Hendrik Ilves, wicepremierzy Polski oraz Ukrainy, Mateusz Morawiecki i Ivanna Klympush-Tsintsadze, ministrowie spraw zagranicznych Chorwacji oraz Litwy Miro Kovač oraz Linas Linkevičius. Swój udział potwierdziło też Biuro Bezpieczeństwa Narodowego. Jego szef, minister Paweł Soloch, będzie prezentował polski punkt widzenia.

WSF to również ważne wydarzenie dla NATO. Służy ono promocji relacji transatlantyckich. Cieszy się wsparciem ważnych instytucji państwowych, a patronatem honorowym objął je Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji,  Minister Finansów, Minister Cyfryzacji iGospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Innymi środowiskami, które zaangażowały się w Warsaw Security Forum, są polskie i zagraniczne organizacje, np. Carnegie Europe, Atlantic Council, German Marshall Fund of the United States, Instytut Kościuszki, Centrum Stosunków Międzynarodowych, Polski Instytut Spraw Międzynarodowych, Instytut Wolności, Forum Młodych Dyplomatów i wiele innych. 

Konferencja jest miejscem wymiany doświadczeń przedstawicieli państw i wypracowania odpowiedzi na wyzwania Europy i świata. W tym roku, jak i w latach poprzednich, rozmowy skierowane są na postanowienia szczytu NATO, kwestię terroryzmu międzynarodowego, cyberbezpieczeństwo, kwestię światowego przywództwa, wybory w Stanach Zjednoczonych czy układ nuklearny z Iranem. Ze względu na umiejscowienie naszej stolicy rozmowy będą dotyczyć także Ukrainy i relacji z Federacją Rosyjską.

Galeria (8 zdjęć)
Zobacz także
Wasze komentarze