fot. Caritas Polska

Trwała zmiana życia Palestyńczyków – Caritas i polskie MSZ łączą siły

W 2023 roku Caritas Polska we współpracy z Caritas Jerozolima zrealizowała trzy projekty pomocowe na rzecz osób z niepełnosprawnościami oraz kobiet i młodych osób wschodzących na rynek pracy w różnych regionach Palestyny. Projekty udało się zrealizować w ramach programu rozwojowego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Część projektów będzie kontynuowana w przyszłym roku. Całkowita wartość wspomnianych projektów tylko w 2023 roku to 4 411 755 zł.

Osoby z niepełnosprawnościami (OZN) są jednymi z najbardziej zaniedbanych w społeczeństwie palestyńskim. Według danych Palestyńskiego Centralnego Biura Statystycznego z 2021 roku, grupa ta stanowi 2% populacji palestyńskiej. Szacuje się, że na Zachodnim Brzegu Autonomii Palestyńskiej mieszka ponad 44 500 osób niepełnosprawnych, z czego 14 500 to mieszkańcy prowincji Hebron i Betlejem. Wskaźniki analfabetyzmu w tej grupie osiągnęły 32%, a stopa bezrobocia, według danych z 2017 roku, to około 37%. Rzeczywiste liczby mogą być jednak dużo wyższe niż oficjalnie zarejestrowane.

fot. Caritas Polska

Osoby te są stygmatyzowane, i w dużej mierze ukrywane w domach w wyniku „kultury wstydu”. Znaczenie ma też fakt, że obiekty publiczne, takie jak urzędy, szkoły czy środki transportu nie są dostosowane do ich potrzeb. Także domy, w których mieszkają, wymagają adaptacji, co wiąże się ze znacznymi inwestycjami. Potencjał zawodowy tych osób nie jest w pełni wykorzystywany, a ubóstwo sprawia, że mogą one polegać jedynie na pomocy charytatywnej i skromnych usługach ośrodków rehabilitacyjnych – zwłaszcza w odległych rejonach kraju.

Konieczność aktywizacji społecznej

Konieczne jest więc zaangażowanie się w opiekę nad członkami tej grupy, wsparcie ich rozwoju, przejęcie większości kosztów rehabilitacji, edukacji i leczenia, a także aktywizacja zawodowa i społeczna dorosłych OZN oraz rodzin dzieci z niepełnosprawnościami. Włączenie tych osób do życia społecznego jest niezbędnym warunkiem realizacji praw człowieka i eliminowania nierówności. Z uwagi na trudną sytuację polityczną, kwestia ta jest często zaniedbywana. Wdrażanie inicjatyw niesie jednak pozytywny impuls i nadzieję.

fot. Caritas Polska

– Nasz projekt zajmuje się bezpośrednimi potrzebami i dobrobytem osób z niepełnosprawnościami, stwarza usługi na ich rzecz lub podnosi ich jakość, a także przyczynia się do włączenia tych osób do społeczności, jednocześnie zwiększając ich widoczność w społeczeństwie palestyńskim – mówi Sylwia Hazboun, specjalistka ds. projektów zagranicznych w Caritas Polska.

– Jestem matką chłopca z autyzmem w stopniu umiarkowanym. Zauważyłam, że coś z nim jest nie tak, kiedy miał cztery miesiące. Ma nadwrażliwość i nadruchliwość. Przez cztery lata nie wychodziliśmy z domu. To było bardzo trudne. Bałam się o niego, że wyjdzie i nie wróci. Jeśli wychodzi sam z domu, to od razu wszyscy go szukamy, przez trzy, cztery godziny. W końcu powiedzieliśmy „dość”. Musi się rozwijać i uczyć. Caritas otworzyła tutaj salę terapii sensorycznej. Mój syn tego potrzebuje, to mu pomaga. To są sprzęty, których nie ma nigdzie indziej. Caritas zmieniła ten ośrodek na lepsze. Dziękuję bardzo! – zwierza się Nibal Rami Issa z Obozu Arroub na Zachodnim Brzegu Autonomii Palestyńskiej.

Warunek konieczny – współpraca

Wsparcie, jakiego udziela Caritas Polska, jest integracyjne i wielopoziomowe. Obejmuje dzieci, osoby dorosłe i ich rodziny. Dociera zarówno do ośrodków działających od lat, jak i całkowicie nowych. Kluczem do sukcesu jest współpraca z ludźmi – zarówno samymi beneficjentami, jak i pracownikami placówek rehabilitacyjnych, terapeutami, przedstawicielami lokalnych władz, a poprzez kampanię społeczną – z całym społeczeństwem Zachodniego Brzegu. W społeczeństwie tym istnieje ogromny potencjał, na którym warto budować postawę otwartości na aktywizację takich osób.

– Wieloletnie zaangażowanie Caritas Polska i Caritas Jerozolima w realizację projektów na rzecz OZN w Autonomii Palestyńskiej przynosi trwałą zmianę na poziomie społeczności i lokalnych władz. Widoczność tych działań oraz uznanie dla nich jest coraz bardziej dostrzegalne w społeczeństwie, podawane za przykład – podkreśla Sylwia Hazboun.

fot. Caritas Polska

Wsparcie zawodowe – nowy początek

Wszystkie działania projektowe dotyczące wsparcia zawodowego zostały zaplanowane w oparciu o badanie potrzeb beneficjentów oraz ośrodków niosącym im pomoc. Dzięki temu Caritas Polska może przyczynić się do znaczącej poprawy sytuacji wielu osób – ich życie zmienia się nierzadko o 180 stopni.

– Mój projekt to hodowla pszczół. Znam się na pszczołach i dlatego otrzymałem od Caritas dziewięć uli. Mamy nadzieję, że z Bożą pomocą na wiosnę będziemy mieli dużo miodu. Bardzo dziękuję Caritas. Oby takich projektów było jak najwięcej – mówi Samih Jodou’ z Betlejem.

– W tegorocznych projektach dziesięciu beneficjentów rozpoczęło własny mikrobiznes, a jedenastu zostało na pół roku zatrudnionych w formie subsydiowanej w lokalnych instytucjach. W ramach wsparcia nie tylko doposażono ich biznes, ale również przeszkolono ich z zarządzania nim oraz zorganizowano spotkanie z ich rodzinami, aby budować w nich postawy wspierające. Jeśli chodzi o beneficjentów zatrudnionych w instytucjach, zdobyte przez sześć miesięcy doświadczenie posłuży im w kontynuacji pracy lub zwiększy szanse w znalezieniu kolejnej – opowiada Sylwia Hazboun.

fot. Caritas Polska

Podsumowując…

Znakomita większość działań w ramach projektów została zrealizowana z sukcesem i jest kontynuowana do dziś. Największym wyzwaniem tego roku jest niewątpliwie eskalacja konfliktu na linii Izrael-Palestyna. Uniemożliwiła ona realizację wsparcia dla młodych mikroprzedsiębiorców w Strefie Gazy. Środki z tego działania zostały jednak przeznaczone na dodatkową pomoc dla osób z niepełnosprawnościami na Zachodnim Brzegu – doposażenie kliniki medycznej w Taybeh oraz zakup sprzętu wspomagającego i zestawów sensorycznych – dodaje Sylwia Hazboun.

Aktualnie kończy się trzeci moduł projektu „Integralne wsparcie osób z niepełnosprawnościami na Zachodnim Brzegu Autonomii Palestyńskiej”, drugi moduł projektu „Integralne wsparcie osób z niepełnosprawnościami w prowincji Hebron Autonomii Palestyńskiej” i aktywizacji zawodowej kobiet i młodych osób wchodzących na rynek pracy w Strefie Gazy oraz pierwszy moduł projektu „Integralne wsparcie dla osób z niepełnosprawnościami w odległych miejscowościach na Zachodnim Brzegu Autonomii Palestyńskiej”.

We wszystkich trzech projektach zrealizowano następujące działania:

  • doposażono sześć ośrodków rehabilitacji środowiskowej, tak aby mogły generować dochód, a przez to nieść stabilną pomoc osobom z niepełnosprawnościami z ubogich rodzin,
  • doposażono sześć gabinetów rehabilitacyjnych w ośrodkach oraz wyposażono kuchnię spółdzielczą dla matek dzieci z niepełnosprawnościami
  • wsparto w aktywizacji zawodowej osoby dorosłe z niepełnosprawnościami (szkolenia i start małego biznesu oraz – dla drugiej grupy – subsydiowane zatrudnienie w lokalnych instytucjach)
  • dla rodzin beneficjentów, którzy weszli na rynek pracy, zorganizowano spotkania z przedstawicielami lokalnych władz oraz ze studentami
  • zrealizowano w mediach społecznościowych kampanię społeczną budującą pozytywne postawy wobec integracji osób z niepełnosprawnościami oraz wyprodukowano film dokumentalny
  • zakupiono zestawy sensoryczne dla dzieci z autyzmem oraz przeszkolono rodziców w zakresie ich używania
  • zakupiono kilkadziesiąt wózków inwalidzkich

Wszystkie projekty są współfinansowane w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

Galeria (0 zdjęcia)

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze