Trybunał ONZ: izraelskie osadnictwo na terytoriach palestyńskich jest nielegalne
Izraelska obecność na okupowanych terytoriach palestyńskich jest nielegalna i powinna się jak najszybciej skończyć; Izrael nadużył swojego statusu okupanta, prowadząc politykę aneksji, budowy osiedli i naruszając prawa Palestyńczyków – orzekł w piątek Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości (MTS), najwyższy organ sądowy ONZ.
Orzeczenie 15-osobowego składu sędziowskiego zostało wydane jako niewiążąca opinia doradcza wydana na wniosek Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Sprawa dotyczy statusu okupowanych od 57 lat przez Izrael ziem Zachodniego Brzegu Jordanu i Jerozolimy Wschodniej, a także Strefy Gazy, gdzie nie ma już żydowskich osiedli. Na tych terenach Palestyńczycy chcą utworzyć swoje niepodległe państwo. Izrael systematycznie dyskryminuje ludność palestyńską, a polityka i praktyka tego państwa narusza prawo Palestyńczyków do samostanowienia – zaznaczono w orzeczeniu. Stała obecność izraelska na tych terytoriach jest nielegalna i powinna się zakończyć „tak szybko jak to możliwe” – dodano.
„Ta nielegalność dotyczy całości terytoriów palestyńskich okupowanych przez Izrael od 1967 r. Izrael narzucił tam politykę i działania mające na celu rozdrobnienie tego terytorium i uniemożliwienie narodowi palestyńskiemu prawa do samostanowienia, a na dużych obszarach rozszerzył izraelską suwerenność, co narusza prawo międzynarodowe” – podkreślono.
>>> 17 ofiar izraelskiego ataku na salę modlitw w okolicach Gazy
Wyrok Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości
MTS uznał, że utrzymanie i rozbudowa żydowskich osiedli na tych terenach, a także budowa powiązanej z nimi infrastruktury, w tym murów bezpieczeństwa, i wykorzystywanie surowców naturalnych, jak również ogłoszenie Jerozolimy stolicą Izraela i stosowanie na tych terenach izraelskiego prawa krajowego „oznacza aneksję dużych terenów okupowanych palestyńskich terytoriów”. Trybunał zwrócił uwagę, że te praktyki mają obowiązywać przez nieokreślony czas i powodują nieodwracalne skutki.
W opinii MTS zaznaczono, że Izrael powinien wypłacić Palestyńczykom reparacje za straty wyrządzone przez okupację. Jak dodano, Zgromadzenie Ogólne ONZ, Rada Bezpieczeństwa i wszystkie państwa członkowskie mają obowiązek, by uznawać okupację za nielegalną i nie wspierać jej podtrzymywania.
Wśród łamanych przez Izrael aktów prawa międzynarodowego wymieniono m.in. Czwartą konwencję genewską, która zakazuje państwu okupującemu przenoszenia części własnej ludności na tereny okupowane, a także wysiedlania ludności z okupowanych terytoriów.
Orzeczenie ma niewiążący charakter i prawdopodobnie nie zmieni polityki Izraela, ale może osłabić jego pozycję na arenie międzynarodowej – skomentowała agencja Associated Press.
Wojna sześciodniowa
Izrael zdobył Zachodni Brzeg, Strefę Gazy i Jerozolimę Wschodnią podczas wojny sześciodniowej w 1967 r. Jerozolima Wschodnia została w 1980 r. faktycznie anektowana i uznana za stolicę Izraela. W rządzonej przez Hamas Strefie Gazy od dziewięciu miesięcy trwa wojna wywołana atakiem tej terrorystycznej organizacji na Izrael. Zachodni Brzeg jest podzielony na trzy strefy, w różnym stopniu kontrolowane przez Izrael i Autonomię Palestyńską, jednak większość tego obszaru pozostaje pod całkowitą kontrolą Izraela.
W żydowskich osiedlach w Jerozolimie Wschodniej i na Zachodnim Brzegu mieszka blisko 700 tys. osadników. Część z osiedli jest nielegalna również według prawa izraelskiego. Palestyńczycy postrzegają wspieraną przez obecny rząd Izraela ekspansję osiedli jako główną przeszkodę w dalszym procesie pokojowym i powstaniu na tym terenie niepodległej Palestyny.
Piątkowe orzeczenie MTS zostało skrytykowane przez rząd Izraela.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |