PAP/EPA/SANA HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES

Trzęsienie ziemi w Syrii: niepowetowane straty w dziedzictwie kultury

Trzęsienie ziemi w północnej Syrii spowodowało nie tylko ogromne straty w ludziach, ale także trudne do oszacowania zniszczenia w kulturowym dziedzictwie ludzkości. Wskazuje na to w rozmowie z Radiem Watykańskim prof. Marina Pucci z uniwersytetu we Florencji, która kieruje włoską misją przy Muzeum Archeologicznym w Aleppo.

Zastrzega ona, że muzeum w Aleppo to dość nowoczesna struktura. Dzięki temu wstrząsy nie wyrządziły poważniejszych strat. To właśnie tam przechowywane są najcenniejsze zabytki, w tym największą kolekcję z okresu neolitycznego, czyli od 7 tys. lat przed naszą erą aż do epoki rzymskiej. Obiekty te pochodzą nie tylko z samego Aleppo, ale z całej północnej Syrii.

>>> Syria pilnie potrzebuje wsparcia

Prof. Pucci, która znajduje się we Włoszech przyznaje, że w tym momencie trudno jest jej ocenić skalę zniszczeń. Teraz wszyscy zajmują się jeszcze ratowaniem ludzi, co ma absolutny priorytet. Jesteśmy jednak świadomi, że Aleppo to miasto, które ma ogromne znaczenie dla kulturowego dziedzictwa ludzkości – mówi włoska archeolog.

Fot. EPA/RUSSIAN DEFENCE MINISTRY PRESS SERVICE Dostawca: PAP/EPA.

„Aleppo to miasto, którego historia jest poświadczona od samych początków cywilizacji w Syrii, czyli 5 tys. lat p.n.e. Najbardziej znane świadectwa pochodzą z epoki brązu, zwłaszcza późnego brązu, epoki żelaza, a więc między końcem drugiego a pierwszym tysiącleciem p.n.e. Ponadto są też pozostałości po epoce rzymskiej, jak i szczególnie średniowiecznej. Aleppo jest miastem, które trwało dość nieprzerwanie przez bardzo długi okres chronologiczny, a więc świadectwa jego dziedzictwa kulturowego są integralną częścią codziennego życia jego mieszkańców, którzy poruszają się w nim i żyją na co dzień. W tym sensie życie mieszkańca Aleppo jest bezpośrednio związane z jego dziedzictwem kulturowym. Niestety, trzęsienie ziemi nałożyło się na bardzo długi okres działań wojennych w ciągu ostatnich dwunastu lat, a w przypadku Aleppo w szczególności w latach 2014-2016, czyli w okresie, w którym zostało ono bezpośrednio dotknięte konfliktem z rozległymi zniszczeniami jego dziedzictwa architektonicznego. Wiele struktur zostało naruszonych na skutek wojny i kiedy nastało trzęsienie ziemi one zawaliły się jako pierwsze” – tłumaczy prof. Pucci.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze