Tunezja: procesja Matki Bożej łączy chrześcijan i muzułmanów
Każdego roku w sercu Afryki Północnej, w Tunezji, odbywa się wyjątkowe wydarzenie: procesja ku czci Matki Bożej, znana lokalnie jako „Khorja el Madonna” – „procesja Matki Bożej” – która jest świadectwem współistnienia w regionie chrześcijan i muzułmanów. Tunezja jest krajem, w którym chrześcijanie często pozostają niezauważeni ze względu na ich małą liczbę.
Pomimo wzrostu popularności ekstremistycznych ruchów islamskich od początku 2010 roku, wielowiekowa tradycja trwa na ulicach Tunezji. To naprawdę rzadki widok w Afryce Północnej – setki chrześcijan bez przeszkód przechodzą przez La Goulette, na północ od Tunisu, niosąc ozdobiony kwiatami posąg Matki Boskiej, aby uczcić święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.
Udział muzułmanów wzmacnia znaczenie procesji. „Khorja el Madonna” symbolizuje harmonię w kraju, w którym chrześcijanie stanowią mniejszość ok. 25-30 tys. wiernych, głównie katolików.
>>> Abp Ilario Antoniazzi: Tunezja nie chce być „strażnikiem granicznym Europy”
Tradycja ta rozpoczęła się pod koniec XIX wieku, kiedy sycylijscy migranci z Trapani przywieźli do Tunezji figurę Matki Bożej. Dziś Tunezyjczycy z dumą nazywają „Dziewicę z Trapanic” „Dziewicą z Tunisu”.
Na procesję setki wiernych gromadzą się w kościele św. Augustyna i Fidelisa w La Goulette, aby nieść figurę Matki Boskiej. Wyruszają w krótką procesję, po której posąg wraca na miejsce.
Uczestnicy angażują się w modlitwy i biorą udział we Mszy św. Procesja odbywa się co roku w ciszy i spokoju, niezakłócona przez państwo czy inne grupy religijne. Wręcz przeciwnie, miejscowi niechrześcijanie z niecierpliwością oczekują i wspierają tę uroczystość. Do procesji dołącza wielu niekatolickich diaspor chrześcijańskich, zwłaszcza migrantów z Afryki.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |