fot. Justyna Nowicka/Misyjne Drogi/misyjne.pl

Turcja: zamknięte od lat prawosławne seminarium duchowne na Chalki zostanie otwarte?

Zamknięte w 1971 roku grecko-prawosławne seminarium duchowne na Chalki jednej z Wysp Książęcych w Stambule, może zostać wkrótce ponownie otwarte. O odpowiednich planach rządu tureckiego poinformował „Orthodox Times”, powołując się na jedną z tureckich gazet.

Według tych informacji uczelnię odwiedził niedawno minister edukacji Yusuf Tekin i spotkał się z pracownikami Patriarchatu Ekumenicznego. Ponowne otwarcie jest postrzegane jako część „drugiej fali reform”, które rząd w Ankarze chce wdrożyć po niedawnych wyborach lokalnych. O ponowne otwarcie uczelni zabiegają od lat USA, Unia Europejska i Rosja. UE mając na celu zapewnienie wolności religijnej, umieściła kwestię przywrócenia działalności uczelni na Chalki na liście żądań wobec Ankary w negocjacjach akcesyjnych z Turcją. 

>>> Prawosławny patriarchat Aleksandrii: w Zimbabwe wyświęcono diakonisę

Zdaniem mediów, rząd przygotowuje kompleksowe badanie na temat ponownego otwarcia instytucji edukacyjnej Patriarchatu Ekumenicznego. Temat ten był omawiany trzy tygodnie temu podczas spotkania premiera Grecji Kyriakosa Mitsotakisa z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem w Ankarze. Przed tą rozmową Erdogan powiedział greckiej gazecie: „Pracujemy nad otwarciem Wyższej Szkoły Teologicznej Halki. Oczekujemy takiego samego konstruktywnego podejścia ze strony naszego sąsiada w sprawie problemów, jakie ma mniejszość turecka w Grecji w dziedzinie edukacji”.

Prezydent Recep Tayyip Erdogan, fot. EPA/TURKISH PRESIDNET PRESS OFFICE

Prawosławne seminarium duchowne Chalki wraz z przynależną do niego uczelnią teologiczną było najważniejszą instytucją teologiczną Patriarchatu Konstantynopola i jedną z czołowych na świecie prawosławnych teologicznych instytucji akademickich aż do jego zamknięcia przez państwo tureckie w 1971 roku. Absolwentami Chalki jest wielu teologów, biskupów i patriarchów, wśród nich 84-letni patriarcha ekumeniczny Bartłomiej. 

W 1971 roku Chalki zamknięto w ramach wzmacniania kontroli państwowej nad prywatnymi instytucjami oświatowymi. Władze tłumaczyły wówczas, że w Turcji nie ma miejsca na uniwersytety prywatne. Od czasu zamknięcia seminarium i połączonej z nim Akademii Teologicznej, Kościół prawosławny w Turcji nie ma możliwości kształcenia nowych kapłanów. Większość duchownych mających obywatelstwo tureckie jest w wieku około 70 lat.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze