Donald Tusk wybrany na szefa Rady Europejskiej. Fot. PAP/EPA/JULIEN WARNAND

Tusk wygrał wybory na szefa RE

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Przywódcy państw UE ponownie wybrali w czwartek Donalda Tuska na przewodniczącego Rady Europejskiej. Jako pierwszy informację tę podał premier Luksemburga Xavier Bettel.

„Habemus Presidentum. Powodzenia” – napisał Bettel na Twitterze. Sam Tusk napisał zaś: „Dziękuję za trzymanie kciuków i serdeczne wsparcie. Pomogło!”.

Tylko polska premier Beata Szydło była w czwartek przeciwko reelekcji Donalda Tuska na przewodniczącego Rady Europejskiej – poinformowały unijne źródła. W trakcie szczytu przeprowadzono głosowanie w tej sprawie.

„Przeprowadzono głosowanie. Tylko polska premier była przeciw Tuskowi. Nikt nie wstrzymał się od głosu” – powiedział unijny dyplomata w kuluarach szczytu UE.

Zgodnie z traktatem przewodniczący Rady Europejskiej wybierany jest kwalifikowaną większością głosów.

Dziękuję za solidarność – mówił w czwartek do unijnych przywódców Donald Tusk tuż po wyborze na drugą kadencję przewodniczącego Rady Europejskiej. Deklarował przy tym, że będzie pracował z wszystkimi z nich bez żadnych wyjątków.

Przywódcy unijni oklaskami przywitali Tuska, którego na salę obrad zaraz po głosowaniu przyprowadził premier Malty Joseph Muscat. Szef maltańskiego rządu dziękował mu za pracę, którą wykonał w ciągu ostatnich 2,5 roku.

„Dziękuje za ten znak solidarności. Jak wiecie, solidarność była zawsze ważna w moim życiu, prywatnym i politycznym. Naprawdę wiem, ile ona znaczy” – powiedział Tusk w krótkiej publicznej części posiedzenia Rady Europejskiej.

„Będę pracował z wszystkimi z was, bez żadnego wyjątku” – zadeklarował Tusk.

Fot. PAP/EPA/JULIEN WARNAND 

Tusk wygrał wybory na szefa RE
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze