TV Republika, czyli o granicach manipulacji

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Wczoraj na stronie internetowej Telewizji Republika ukazał się artykuł o tytule: Islamski duchowny grozi Polsce! „Jeśli chcecie żyć, będziecie musieli płacić haracz”. Okazuje się, że redakcja posłużyła się wyciągniętymi z kontekstu wypowiedziami muftiego Nedala Abu Tabaqa. 

Pierwotnie Telewizja Republika powołała się na autora zmanipulowanego nagrania i błędnie przypisała wypowiadane słowa poznańskiemu imamowi Youssefowi Chadidowi. Po mojej interwencji dziennikarze redakcji poprawili w tekście informacje o osobie, która wypowiada się na filmie. Przekaz jednak został ten sam – jest antyislamski, ale jednocześnie nieprawdziwy.

Udało mi się dotrzeć do pełnego nagrania, które pokazuje kontekst padających w nagraniu słów. Poniżej szersza relacja z wykładu muftiego w Muzułmańskim Centrum Kulturalno Oświatowym w Poznaniu. 

Warto dodać, że wykład miał miejsce w 2013 r. Mufti podkreślał, że jego zdaniem każda religia (nie tylko islam) porządkuje życie społeczne.

– Jestem za religią. Każda religia, nie tylko islam, jest ważna w życiu człowieka. Francja pobłądziła właśnie dlatego, że NIESTETY zaczęła zwalczać Kościół – zaznaczał mufti.

Podczas spotkania padły również słowa o tym, że muzułmanie często sami są winni negatywnemu wizerunkowi, który jest im przypisywany. Jak widać daleko tutaj do postawy nawołującego do nienawiści lub płacenia haraczu.

– Oczernianie islamu w większości bierze się z błędów samych muzułmanów, którzy są agresywni i nieświadomi zasad swojej wiary – powiedział Nedal Abu Tabaq.

O sprawie pisaliśmy również tutaj.

TV Republika, czyli o granicach manipulacji
3.1 (50.97%) 31 ocen.

Zobacz także
Wasze komentarze