fot. Cartias Polska

TY i ONI to MY. Warto być RAZEM – Światowy Dzień Uchodźcy

W Polsce jest ponad 3 miliony cudzoziemców, w tym około 1 milion z Ukrainy. Wśród nich są migranci i uchodźcy. Kim są? Jakie wyzwania stoją przed nimi a jakie przed tymi, którzy ich goszczą? Warto w tym dniu spojrzeć na ich sytuację. Dostrzec tych, którzy uciekli przed wojną albo prześladowaniami i znajdują się obok nas.

Światowy Dzień Uchodźcy obchodzimy 20 czerwca. Został ustanowiony przez ONZ w 2000 roku. W dniach 20-28 czerwca Caritas Polska zaprasza na cykl wydarzeń z okazji Światowego Dnia Uchodźcy. 

Przyjechałem do Polski po wybuchu wojny w Ukrainie. Szukałem pracy w zawodzie i nie mogłem jej znaleźć, jestem inżynierem elektrykiem. Pracę znalazłem dzięki pomocy otrzymanej w Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom Caritas Polska – mówi Semen Leibovych. – Do Caritas trafiają różne osoby. Jeden stracił kogoś na wojnie, drugi nie ma domu. Pokazujemy im, że jesteśmy z nimi. Motywujemy do działania. Ja uciekłam z trójką dzieci trafiłam do Caritas, a teraz pracuję jako doradca zawodowy i integracyjny – mówi Viktoriia Lukashyk.

Kropla Dobra

Jednym z projektów Caritas Polska, który integruje Polaków i Ukraińców jest Kropla Dobra. To polsko – ukraińska akcja krwiodawstwa, ważny punkt w ramach Światowego Dnia Uchodźcy. – Oddając krew, uchodźcy biorą udział we wspólnej akcji honorowej zbiórki krwi, która trafi do polskich szpitali – mówi Michał Korzeniowski, koordynator ds. projektów pomocy migrantom i uchodźcom Caritas Polska. W ramach pierwszej akcji „Kropla dobra” w Bydgoszczy, przez 3 godziny udało się zaopatrzyć pierwsze placówki medyczne w 10 litrów krwi. Chętni zgłaszali się co 5 minut do Mobilnego Punktu Poboru Krwi.

fot. Caritas Polska

Migrant czy uchodźca?

Chociaż używa się tych pojęć zamiennie, to w kontekście prawa różnica jest zasadnicza. Migrant to osoba, która opuszcza swój kraj, szukając lepszych warunków życia. Uchodźca ucieka ze swojego kraju z powodu wojny lub prześladowania. Status uchodźcy otrzymują osoby przebywające poza swoim krajem pochodzenia z powodu m.in. prześladowania, bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia, z powodu konfliktu czy przemocy. Ich powrót do domu jest niebezpieczny, często niemożliwy, w związku z czym potrzebują schronienia. Odmowa azylu dla nich ma potencjalnie śmiertelne konsekwencje.

Migracja jest często rozumiana jako proces dobrowolny. Nie dotyczy to uchodźców, którzy nie mogą bezpiecznie powrócić do domu, i dlatego też należy im się szczególna ochrona na podstawie przepisów prawa międzynarodowego.

>>> Przesłanie z Ukrainy: dziękujemy papieżowi za wsparcie

fot. Caritas Polska

Sąsiedzi, znajomi, współpracownicy

Ci, którzy jeszcze niedawno opuścili swój kraj w dramatycznej sytuacji, to dziś nasi sąsiedzi, znajomi, współpracownicy. Mieszkamy tu razem: jedni od dawna, a inni dopiero co znaleźli swój nowy dom. 

– W blisko 40-milionowej Polsce żyje ponad 3 miliony ludzi z innych krajów. Powody uchodźctwa są różne, ale zawsze trudne. Wojny, kryzysy, konflikty: społeczeństwo może być nimi zmęczone. Ale nikt z nas nie chciałby być zmuszony do porzucenia swojego domu, bliskich, majątku. Światowy Dzień Uchodźcy to czas, dla nas, żeby pomyśleć o drugim człowieku, żeby się spotkać, porozmawiać. Dziś to nasi sąsiedzi, współpracownicy, rodzice koleżanek i kolegów naszych dzieci – wyjaśnia – Małgorzata Jarosz- Jarszewska, zastępca Dyrektora Caritas Polska. 

Łączy nas POKÓJ – to dosłowne i metaforyczne hasło, które przyświeca akcji Caritas. – Żyjemy tu wszyscy razem, w pokojowych warunkach. Chcemy pokazać działania i prospołeczne postawy uchodźców, którzy znaleźli tu w Polsce swoje bezpieczne miejsce. Czują się odpowiedzialni za społeczność, w której żyją i działają w różnych obszarach. Wnoszą swój wkład we wspólnoty lokalne – tłumaczy Michał Korzeniowski, szef działu ds. Pomocy Migrantom i Uchodźcom Caritas Polska.

fot. PAP/Vitaliy Hrabar

Integracja i wspólnota 

W ramach Światowego Dnia Uchodźcy Caritas zaprasza na pikniki rodzinne, zabawy, koncerty i różne atrakcje dla całej rodziny w 28 lokalizacjach w Polsce. – Będzie miejsce na rozmowę, na zabawę na świeżym powietrzu dla rodzin, dla starszych i młodych. Będą wyzwania sportowe, przyjemności kulturalne i kulinarne. Będzie można również dowiedzieć się więcej na temat form wsparcia uchodźców w Polsce jakie oferują Centra Pomocy Migrantom i Uchodźcom Caritas – zachęca Magdalena Masiak, koordynatorka ds. kampanii krajowych Caritas Polska. Szczegóły na stronach internetowych organizacji.

W 28 Centrach Pomocy Migrantom i Uchodźcom Caritas w Polsce wsparcie otrzymało już ponad 100 tys. osób. Caritas codziennie wspierają podopiecznych wszechstronną pomocą.  – Obecnie szczególny nacisk kładziemy na odnalezieniu się na polskim rynku pracy i naukę języka polskiego. Dziś idziemy już obok – nie prowadzimy za rękę – mówi Renata Makuch z Centrum. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2023 roku – w Polsce pracowało 999 tys. cudzoziemców, w tym ponad 690 tysięcy z Ukrainy.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze