Małe lwiątka w Nyiregyhazie na Węgrzech Fot. PAP/EPA/Attila Balazs

Tydzień Laudato si’ – całe stworzenie to nasi bracia i siostry

Celem trwającego Tygodnia Laudato si’ jest mobilizacja katolików do działań na rzecz ochrony naszego wspólnego domu. Na całym świecie organizowane są wydarzenia związane z celami Platformy Działania Laudato si’, składających się na ekologię integralną. O sensie pracy wykonanej na tym polu, od czasu ogłoszenia encykliki przez Franciszka w 2015 r., powiedział w rozmowie z Radiem Watykańskim dyrektor wykonawczy Ruchu Laudato si’ – Tomás Insua.

„Musimy zmienić sposób, w jaki odnosimy się do stworzenia. Widzieć je jako dar Boży, ale nie tylko, lecz – jak powiedziałby św. Franciszek z Asyżu – jako naszych braci i siostry, jako dzieci tego samego Stwórcy. Ekologiczne nawrócenie wymaga ekologicznej duchowości, postrzegania całego stworzenia jako katedry” – zaznaczył Insua.

>>> Rozpoczyna się Tydzień Laudato si’

Jak dotąd, chrześcijanie nie mogą być uznawani za liderów odpowiedzi na kryzys klimatyczny. Pod tym względem, katolicy są dość opóźnieni. Obecnie jednak to się zmienia. Choć troska o stworzenie była obecne w Kościele, np. św. Jan Paweł II mówi o nawróceniu ekologicznym, to dopiero Laudato si’ jest „całościowym i wyczerpującym zebraniem” wcześniejszego nauczania. „Jesteśmy teraz bardzo ważnymi aktorami w globalnej debacie, zwłaszcza w ostatnich latach. Jednak by być prawdziwymi liderami, musimy podjąć o wiele więcej działań na własnym podwórku” – uważa Tomás Insua.

fot. Caritas Laudato si

Intensywne i powszechne działania w całym Kościele, były w ostatnich kilku latach niezwykle istotne i zauważalne. Wydarzyło się naprawdę wiele. Myślę, że encyklika zmieniła sposób myślenia we wspólnocie katolickiej i daleko poza nią, o kryzysie ekologicznym jako o kryzysie społecznym, moralnym i duchowym. To jest najważniejsze, a wcześniej zwykle było lekceważone jako nieistotne dla chrześcijan powiedział papieskiej rozgłośni dyrektor wykonawczy Ruchu Laudato si’.

>> Zainwestujmy w naszą planetę!

Teraz zostało definitywnie uznane za kluczowy priorytet chrześcijański. Jednocześnie, gdy przez ostatnie siedem lat pilność tej sprawy dramatycznie wzrosła, w całym Kościele pojawiła się ta niesamowita fala działania. Wielu ludzi, dzięki encyklice i Ruchowi Laudato si’, odnalazło sposób przeżywania naszego powołania jako opiekunów stworzenia – dodał.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze