#TydzieńMisyjny: statystyka misyjna

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Obecnie na misjach posługuje 2007 polskich misjonarzy i misjonarek. Ponadto 19 osób przygotowuje się do wyjazdu na misje w warszawskim Centrum Formacji Misyjnej. 10 osób będzie krzewić Ewangelię w Ameryce Łacińskiej, a 9 – w Afryce. Wśród przyszłych misjonarzy jest 10 księży i zakonników, 7 sióstr zakonnych oraz kleryk i świecka katoliczka z diecezji warszawsko-praskiej. Dane te przedstawił podczas zebrania plenarnego KEP w Warszawie bp Jerzy Mazur SVD, przewodniczący Komisji KEP ds. Misji.

W swoim wystąpieniu na forum KEP bp Mazur wskazywał, że czerwcowy, IV Krajowy Kongres Misyjny ożywił dyskusję o miejscu i roli misjonarzy świeckich w dziele misyjnym Kościoła. Próbujemy wypracować definicję misjonarza świeckiego i wolontariusza misyjnego, określić sposoby ich pracy oraz formacji i opieki nad nimi – stwierdził bp Mazur. Biskup podkreślał, że trzeba odnowić misyjną świadomość księży i kształtować ducha misyjnego już w seminariach duchownych. Zaproponował też, by w nadchodzącym roku duszpasterskim treści misyjne były wyraźniej obecne podczas rekolekcji dla kapłanów, dni skupienia dla nich oraz w trakcie rekolekcji odpraw dla katechetów. Przewodniczący Komisji KEP ds. Misji postulował też, by przypadający w październiku Tydzień Misyjny wykorzystać dla upowszechnienia misyjnego orędzia papieża Franciszka oraz modlitwy w intencji misji.

Wedle stanu na dzień 1 października, na misjach posługuje obecnie 2007 polskich misjonarzy i misjonarek w 97 krajach na wszystkich kontynentach. Najwięcej polskich misjonarzy i misjonarek, tak jak w latach ubiegłych, pracuje w Afryce i na Madagaskarze – 810; w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach – 784, w Azji – 327; w Oceanii – 67 oraz w Ameryce Północnej – 19.

#TydzieńMisyjny: statystyka misyjna
6 (100%) 1 ocen.

Zobacz także
Wasze komentarze