Relikwie Krzyża w Sanktuarium Męki Pańskiej w Tyńcu Legnickim/Fot. Youtube/Paucis Verbis

Tyniec Legnicki: pielgrzymowali z różnych stron do relikwii Krzyża

Już raz po raz piąty z sześciu miejsc diecezji legnickiej i z terenu diecezji wrocławskiej wyruszyli wierni, którzy pielgrzymowali do sanktuarium Męki Pańskiej w Tyńcu Legnickim (parafia Ruja). Po drodze odprawili nabożeństwo Drogi Krzyżowej.

To wyjątkowe miejsce, w którym znajdują się relikwie Męki Pańskiej. Relikwie Krzyża Świętego, Korony Cierniowej i Płaszcza Purpurowego zostały przekazane wraz z wyposażeniem świątyni z kościoła w Kolonii w 2019 r. Od tego czasu, zwłaszcza w okresie wielkiego postu, wierni pielgrzymują, aby oddać cześć znakom Męki Pańskiej. Tym razem pielgrzymi wyruszyli z Lubina, Kunic, Legnicy, Prochowic, Koskowic, Jawora oraz ze Środy Śląskiej. Przybyła także grupa pielgrzymów z Kosisk oraz z Głogowa, z diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Dla wielu z nich, była to okazja do uroczystego przyjęcia z rąk swojego duszpasterza Szkaplerza Męki Pańskiej propagowanego przez Zgromadzenie O. Pasjonistów.

>>> Licheńskie Misterium Męki Pańskiej. „To najpiękniejsze rekolekcje” [+GALERIA]

Sanktuarium Męki Pańskiej w Tyńcu Legnickim

Przy sanktuarium wszystkie grupy, zatrzymywały się na rozważanie ostatniej, XIV stacji Drogi Krzyżowej. O godz. 15.00 odmówiona została Koronka do Miłosierdzia Bożego, a po niej odprawiona była Msza św. pod przewodnictwem ks. Wiesława Złotka, kustosza sanktuarium z udziałem księży przybyłych z pielgrzymami.

– To przed pięciu laty zaczynaliśmy tą pielgrzymkę. Na początku był tylko Lubin i Prochowice, a dziś już się rozrastamy. Bardzo serdecznie dziękuję za obecność wszystkim uczestnikom, przewodnikom, księżom, organizatorom, dobrodziejom, i za to, że pielgrzymka staje się wydarzeniem międzydiecezjalnym – mówił Piotr Socha, inicjator tego wydarzenia.

Do Sanktuarium przybył też biskup legnicki Andrzej Siemieniewski. Podczas spotkania z pielgrzymami poinformował o decyzji Episkopatu Polski, który na ostatnim swoim posiedzeniu w Warszawie podjął decyzję, że tegorocznym obchodem Świąt Wielkanocnych rozpoczyna się w Kościele dziewięcioletnia Wielka Nowenna, przed Wielkim Jubileuszem 2033 r.

– Jej celem jest odrodzenie duchowo-moralne i przygotowanie całego Kościoła w Polsce, do tego wielkiego wydarzenia. Jest to bowiem przypomnienie 2000-lecia męki, śmierci, zmartwychwstania, wniebowstąpienia Jezusa Chrystusa i Zesłania Ducha Świętego – wyjaśnił.

Na zakończenie, udzielił wszystkim zgromadzonym błogosławieństwa relikwiarzem z potrójnymi relikwiami Męki Pańskiej: z drzazgą z Krzyża Świętego, kolcem z korony cierniowej i nitką z purpurowego płaszcza.

Sanktuarium Męki Pańskiej jest dostępne przez cały rok. Można uczestniczyć w nim we mszy św. odprawianej w niedziele o godz. 9.00 lub w okresie letnim w środy o godz. 18.00. W inne dni można zatrzymać się na modlitwie w przedsionku kościoła.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze