
fot. Mariusz Bosek OMI/Sanktuarium Kodeń
Tysiące osób chorych i starszych na diecezjalnym odpuście w Kodniu [+GALERIA]
Kilka tysięcy wiernych, w tym osoby chore, starsze i cierpiące, przybyło 2 lipca do Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej na coroczny Diecezjalny Odpust Chorych, obchodzony w liturgiczne wspomnienie Matki Bożej Kodeńskiej – Matki Jedności.
Tradycyjna pielgrzymka do Sanktuarium Matki Bożej w Kodniu rozpoczęła się od przywitania licznych grup pątników. Następnie, po modlitwie różańcowej, konferencję duchową pt. „Chrześcijańska nadzieja w doświadczeniu samotności, niepełnosprawności i choroby” wygłosił ks. Paweł Siedlanowski, diecezjalny duszpasterz chorych.

Kulminacją uroczystości była suma odpustowa sprawowana na kalwarii o godz. 12.00. Liturgii przewodniczył metropolita częstochowski abp Wacław Depo, który również wygłosił homilię. W Mszy Świętej uczestniczył także bp Kazimierz Gurda, ordynariusz diecezji siedleckiej.
Biskupów powitał o. Bartosz Madejski OMI, pełniący obecnie obowiązki prowincjała Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Na zakończenie Eucharystii, wierni uczestniczyli w adoracji Najświętszego Sakramentu i otrzymali błogosławieństwo lourdzkie – szczególną formę błogosławieństwa eucharystycznego, udzielaną zwłaszcza w sanktuariach maryjnych przy okazji Mszy dla chorych, nabożeństw uzdrowienia, adoracji lub procesji eucharystycznych.




Przez cały dzień trwała także spowiedź – wierni mieli możliwość skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania. Kodeń – duchowa stolica Podlasia – po raz kolejny stał się miejscem modlitwy i umocnienia dla tych, którzy na co dzień zmagają się z cierpieniem, samotnością i fizycznymi ograniczeniami.
Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej – Matki Jedności i Królowej Podlasia – znajduje się na trasie Szlaku Renesansu Lubelskiego. Kościół pw. św. Anny został wzniesiony w latach 1629–1635 w stylu późnego renesansu, w miejscu wcześniejszego, drewnianego kościoła z 1599 r. Według legendy, w XVII w. potomek możnego miejscowego rodu, Mikołaj Sapieha, został uzdrowiony podczas Mszy Świętej odprawianej przez papieża Urbana VIII przed obrazem Matki Bożej Gregoriańskiej w Watykanie. Ponieważ nie uzyskał zgody papieża na wywiezienie obrazu do Polski, wykradł go i – zmyliwszy papieskie pogonie – przywiózł do Kodnia 15 września 1631 r. W 1709 r. papież Klemens XI wydał bullę ustanawiającą kościół św. Anny kolegiatą. Po koronacji obrazu Matki Bożej koronami papieskimi w 1723 r., Kodeń stał się Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej. W 1875 r., kiedy wojska carskie zajmowały kodeński kościół na cerkiew, obraz został wywieziony na Jasną Górę. Powrócił do Kodnia w 1927 r., kiedy to opiekę nad sanktuarium powierzono Zgromadzeniu Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. W 1973 r. świątynia uzyskała tytuł bazyliki mniejszej. Historia obrazu i sanktuarium została zekranizowana w filmie „Błogosławiona wina” (2015). Aktualnym przełożonym i kustoszem sanktuarium jest o. Krzysztof Borodziej OMI.












Galeria (4 zdjęcia) |
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |