Tysiące pielgrzymów odwiedziło Medziugorje w 42. rocznicę objawień
W weekend obchodzona była w miejscu pielgrzymkowym Medziugorje 42. rocznica pierwszych doniesień o objawieniach maryjnych. W sobotnim marszu pokoju i w sumie 20 celebracjach eucharystycznych w niedzielę w wiosce położonej w południowo-zachodniej części Bośni i Hercegowiny uczestniczyły dziesiątki tysięcy pielgrzymów z całego świata.
Najważniejszym punktem obchodów była wieczorna liturgia sprawowana na zakończenie uroczystej procesji przy ołtarzu na zewnątrz kościoła. Prowincjał hercegowińskiej prowincji franciszkanów o. Jozo Grbeš mówił o Medziugoriu jako o „miejscu świętym”, które stało się „nadzieją dla martwej Europy i zdezorientowanego Kościoła”. Podkreślił, że w tym miejscu miliony ludzi odważyły się na nowy początek i skierowały swoje życie ku Bogu, powracając do „początków chrześcijaństwa”. Często też doświadczyli, „że z Bogiem nic w życiu nie jest niemożliwe” i porzucili swoje lęki przed byciem „oryginałem, jakim został stworzony każdy człowiek”.
Według informacji z parafii, wieczorną mszę św. koncelebrowało 285 księży. Swoją obecność zarejestrowali pielgrzymi nie tylko z Bośni i sąsiedniej Chorwacji, ale też z ponad 30 krajów ze wszystkich kontynentów. Wielu pielgrzymów przyszło ze swoimi flagami narodowymi.
>>> Abp Aldo Cavalli o nowym ośrodku watykańskim ds. Medjugorie: cuda muszą zostać zbadane
Jak poinformowała chorwacka agencja prasowa IKA, już we wczesnych godzinach porannych 25 czerwca odbył się Marsz Pokoju z Humaca do Medziugoria. Jest on organizowany corocznie od 1992 roku. W 15-kilometrowym marszu prowadzonym przez proboszcza parafii Medziugorie o. Zvonimira Pavičićia, wzięło udział kilka tysięcy pielgrzymów. Żegnając uczestników marszu w Humacu, przełożony tamtejszego klasztoru franciszkanów, o. Dario Dodig, apelował o pokój w sercach i rodzinach. „Mając ten pokój, będziemy mieli wszystko” – powiedział zakonnik. Dlatego wielu pielgrzymów przybywa do Medziugoria, aby właśnie tego doświadczyć.
W Medziugoriu trwają obecnie przygotowania do drugiego ważnego wydarzenia roku, festiwalu młodzieżowego Mladifest. Aby uniknąć kolizji terminów ze Światowymi Dniami Młodzieży w Lizbonie, 34. edycja tygodniowego spotkania wiary, które zawsze odbywa się na początku sierpnia, została przyspieszona o tydzień i odbędzie się w dniach 26-30 lipca. Po raz kolejny spodziewane są dziesiątki tysięcy młodych ludzi z całego świata.
Medziugorie jest jednym z największych katolickich miejsc pielgrzymkowych na świecie i znane z nieuznawanych na razie przez Kościół objawień Maryi, które od 1981 roku przeżywa grupa miejscowych wizjonerów; objawienia mają miejsce do dziś w odstępach rocznych, miesięcznych, a niekiedy nawet codziennie. Otrzymywane przez nich „orędzia” są tłumaczone na wiele języków i publikowane.
Ani objawienia, ani „orędzia” nie zostały jak dotąd oficjalnie uznane przez Kościół, który kilkukrotnie badał to zjawisko, ostatnio i najbardziej szczegółowo przez komisję kierowaną przez kard. Camilla Ruiniego w latach 2010-2014. Wyniki dochodzenia nie zostały jeszcze opublikowane. W 2017 r. papież Franciszek wysłał do tego miejsca swego specjalnego wysłannika, aby towarzyszył pielgrzymom – najpierw był nim polski arcybiskup Henryk Hoser, a po jego śmierci w 2021 r. jego następcą jest abp Aldo Cavalli. W 2019 r. papież zniósł obowiązujący do tego czasu zakaz oficjalnych pielgrzymek do Medziugoria.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |