Uchodźcy z Birmy pomagają ofiarom w Turcji: nasze możliwości są skromne. Mimo to chcemy pomóc
Zabiedzeni uchodźcy z mniejszości Rohingja, którzy po ucieczce z Birmy znaleźli się w obozach w Bangladeszu, zbierają koce i kurtki dla ofiar trzęsienia ziemi w Turcji – napisała w środę państwowa turecka agencja Anadolu. Trzęsienie ziemi, które dotknęło Turcję i Syrię w nocy 6 lutego, spowodowało śmierć ponad 40 tysięcy ludzi.
Prześladowani Rohingja, którzy znaleźli schronienie w południowym Bangladeszu, zebrali datki na zakup 700 koców i 200 kurtek dla mieszkańców Turcji, którzy ucierpieli w trzęsieniu ziemi. „Turcja bardzo nam pomagała od początku naszego własnego dramatu, więc jak moglibyśmy bezczynnie siedzieć w obliczu takiego kryzysu u naszego najbliższego przyjaciela?” – powiedział agencji Andalou Sahat Zia Hero, przywódca muzułmańskiej mniejszości. „Jesteśmy uchodźcami, nasze przetrwanie zależy od pomocy innych. Nasz dar ma zademonstrować naszą miłość i solidarność wobec braci i sióstr z Turcji”- dodał, wyjaśniając, że 700 koców to wszystko na co stać ubogich uchodźców.
>>> Mjanma: chrześcijanie zaniepokojeni przedłużaniem stanu wojennego
We wtorek Rohingjowie przekazali zebraną przez siebie pomoc tureckiej Agencji Współpracy i Koordynacji (TIKA) w Dhace.
„Być może nasza pomoc jest skromniejsza niż wkład innych” – przyznał agencji Andalou współzałożyciel Koalicji Wolnych Rohingjów Nay-San-Lwin. – „Mimo to chcemy pomóc naszym braciom i siostrom. Kiedy dziesięć lat temu podczas kampanii prześladowań przez państwo, byliśmy zupełnie osamotnieni, Turcja była jednym z pierwszych państw, które odpowiedziały na nasze wołanie o pomoc. Nigdy nie zapomnimy o ich dobroci”.
Rohingjowie w Birmie
Choć wyznający islam Rohingjowie mieszkali od stuleci w stanie Arakan w Birmie, nie zostali uznani za jedną ze 135 grup etnicznych Birmy. Członkowie społeczności doznawali dotkliwej dyskryminacji. W sierpniu 2017 r. ponad 740 tys. Rohingjów uciekło z Birmy po ofensywie wojskowej dokonanej w odwecie za ataki rebeliantów z Arakańskiej Armii Zbawienia Rohingjów (ARSA) na posterunki policji i bazę wojskową.
Prześladowani przez birmańskie siły zbrojne i buddyjskie milicje uciekinierzy znaleźli schronienie w wielkich prowizorycznych obozach dla uchodźców w sąsiednim Bangladeszu.
>>> Lekarze bez Granic pomagają w Syrii
Z ustaleń ONZ wynika, że podczas ucieczki Rohingjowie padali ofiarą masowych zabójstw oraz gwałtów zbiorowych, dokonywanych przez birmańskie wojsko. Działania władz Birmy wobec Rohingjów spotkały się z powszechnym potępieniem na świecie, choć władze Birmy konsekwentnie im zaprzeczały. Przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości ONZ w Hadze trwa proces w sprawie ludobójstwa Rohingjów w Birmie.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |