Uczestnicy Festiwalu Schumana: chrześcijaństwo spoiwem łączącym wspólnotę
Swoboda przepływu towarów i ludzi oraz wspólna waluta nie wystarczą do zbudowania trwałej wspólnoty – podkreślili w odezwie uczestnicy II Europejskiego Festiwalu Roberta Schumana. Ich zdaniem, potrzebna jest wspólnota kulturowa, której spoiwem jest chrześcijaństwo.
W odezwie skierowanej do obywateli Europy, który został odczytany w niedzielę na zakończenie II Europejskiego Festiwalu Roberta Schumana, podkreślono, że brak granic, swoboda przepływu towarów oraz wspólna waluta „nie wystarczą do zbudowania trwałej wspólnoty”. „Do tego potrzeba nam wspólnoty kulturowej, a jedynym spoiwem mogącym nas na trwale połączyć, tak jak łączyło nas przez całe wieki, jest chrześcijaństwo, choćby w sferze kultury i życia publicznego, jeśli już nie dla wszystkich, jako osobisty wybór Chrystusa i relacja z Nim” – ocenili autorzy odezwy.
Uczestnicy Festiwalu Schumana przekonują, że jeśli nie oprzemy się ponownie na chrześcijańskiej kulturze, to chyba „nie ma już wątpliwości, że zastąpi ją inna, obca Europie kultura, którą szanujemy, ale która sprzeciwia się temu, co stanowi dla nas najwyższą wartość, ponieważ odbiera ona człowiekowi wolność, ten wielki Boży dar dla tych, co w Niego wierzą i ogromną wartość dla tych, którzy tej wiary nie podzielają, i – przy wszystkich różnicach – jakie nas dziś w Europie dzielą – to umiłowanie wolności jest naszym wielkim spoiwem”.
Autorzy odezwy podkreślają, że już dziś widać w wielu europejskich krajach, że „osłabienie europejskiej kultury, próba zastąpienia jej sztuczną konstrukcją przypomina Wieżę Babel, prowadzi do tego, iż obserwujemy ze smutkiem, że wspólnota europejskich narodów coraz bardziej chwieje się w posadach, a my – Europejczycy – stajemy się dla siebie coraz bardziej obcy i zaczynamy się czuć obco we własnym domu”.
W odezwie uczestnicy Festiwalu Schumana zwracają się też z apelem, by „nie dać sobie odebrać prawdziwej Europy z jej przebogatą i wspaniałą kulturą”. „Wstańmy i walczmy o demokratyczne zmiany, które przywrócą elementarny ład cywilizacyjny w naszych europejskich ojczyznach oraz pozwolą budować wspólnotę europejską opartą na chrześcijaństwie, wolności, solidarności, różnorodności i patriotyzmie”.
II Europejski Festiwal Schumana odbył się w niedzielę w warszawskiej Świątyni Opatrzności Bożej i przebiegał pod hasłem „Idźmy kształtować Europę pod sztandarem Sługi Bożego Roberta Schumana”.
Robert Schuman (1886-1963) uważany jest za jednego z trzech – obok Alcide De Gasperiego i Konrada Adenauera – tzw. ojców-założycieli Europy. Był dwukrotnym premierem Francji, ministrem finansów i ministrem spraw zagranicznych, w latach 1958-1960 przewodniczącym Parlamentu Europejskiego, jedną z kluczowych postaci w procesie kształtowania powojennej Europy.
W 1950 r. wraz z francuskim politykiem i ekonomistą Jeanem Monnetem i kanclerzem Niemiec Konradem Adenauerem doprowadził do francusko-niemieckiego porozumienia w sprawie wspólnego zarządzania przemysłem stalowym i węglowym na terenie Zagłębia Ruhry. W ten sposób powstała Europejska Wspólnota Węgla i Stali, poprzedzająca powstanie Wspólnoty Europejskiej, a później Unii Europejskiej.
Inicjatorem i organizatorem Europejskiego Festiwalu Schumana jest Instytut Myśli Schumana. Instytut jest fundacją założoną przez prof. Zbigniewa Krysiaka 13 kwietnia 2016 r. Fundacja ma na celu m.in. popularyzację myśli Roberta Schumana, propagowanie wartości chrześcijańskich w życiu publicznym, wspieranie działań społecznych związanych z rozwojem demokracji i społeczeństwa obywatelskiego w Polsce i Europie.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |