abp Większy Kijowsko-Halicki i Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Grekokatolickiego – abp Światosław Szewczuk, fot. Waldemar Deska/PAP

Ukraina: abp Szewczuk pozdrowił kard. Kocha z okazji 60-lecia katolickich struktur ekumenicznych

Z okazji przypadającej 5 czerwca 60. rocznicy utworzenia przez św. Jana XXIII Sekretariatu ds. Jedności Chrześcijan arcybiskup większy kijowsko-halicki Swiatosław Szewczuk przesłał gratulacje kard. Kurtowi Kochowi – przewodniczącemu Papieskiej Rady Popierania Jedności Chrześcijan.

Od czasu reformy kurii rzymskiej, przeprowadzonej przez św. Jana Pawła II w czerwcu 1988 r., ten właśnie urząd jest spadkobiercą dokonań i tradycji sekretariatu, który był pierwszym oficjalnym organem Kościoła katolickiego ds. kontaktów z innymi wyznaniami i wspólnotami chrześcijańskimi.

>>> 60 lat zaangażowania Kościoła katolickiego w ekumenizm

„Sobór Watykański II uznał, że ruch na rzecz jedności chrześcijan pochodzi od Ducha Świętego i tylko On jest gwarantem jedności kościelnej” – napisał zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK). Zwrócił uwagę, że Trzecia Osoba Trójcy Świętej „zawsze była obecna na drodze, którą przebyto w ciągu tych sześćdziesięciu lat”. Podkreślił, że „poczyniono już wiele kroków po to, aby uleczyć rany tysiącletniej historii kościelnej, aby budować mosty, rozwijać dialog teologiczny i współpracować w życiu chrześcijan”.

„Nadal jednak potrzebujemy Ducha Świętego w dalszym poszukiwaniu wzorców jedności, dopóki nie spełnią się w całej pełni słowa naszego Pana: »Aby wszyscy byli jedno«” – stwierdza depesza gratulacyjna abp. Szewczuka.

>>> Bp Cieślar: ekumenizm to płynięcie w jednej łodzi

Świadectwo męczenników

Wskazał też na udział UKGK w dialogu ekumenicznym Kościoła powszechnego: „Kościół nasz dał światu prawdziwe świadectwo swych męczenników o jedności Kościoła Chrystusowego. Największym przykładem takiego świadectwa jest święty męczennik Jozafat [Kuncewicz], którego czci cały Kościół jako męczennika o jedność chrześcijan”. Zdaniem arcybiskupa przykład tego świętego „i wielu męczenników komunizmu jest najbardziej przekonującym świadectwem we współczesnym dialogu ekumenicznym”.

>>> Przewodniczący Rady KEP ds. Ekumenizmu: jedności chrześcijan potrzebuje cały współczesny świat [ROZMOWA]

Autor listu podziękował kardynałowi za wspólne projekty, wykonane we współpracy z Papieską Radą Popierania Jedności Chrześcijan, szczególnie zaś za zorganizowanie we wrześniu 2019 r. w Rzymie spotkania biskupów wschodnich Kościołów katolickich Europy. Wyraził również nadzieję, że „temat ekumenicznej misji” tych Kościołów „znajdzie swą szczególną rolę w służbie na rzecz przywrócenia jednego Kościoła na Zachodzie i Wschodzie”.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze