EPA/KATIA CHRISTODOULOU

Ukraina: b. prezydent P. Poroszenko chce, aby Kościół prawosławny w Polsce uznał autokefalię PKU

O podtrzymanie procesu międzynarodowego uznania Prawosławnego Kościoła Ukrainy (PKU), zwłaszcza przez Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny, zaapelował były prezydent Ukrainy, przewodniczący partii „Solidarność Europejska” Petro Poroszenko. 22 lipca spotkał się on w Kijowie z ambasadorem Polski na Ukrainie Bartoszem Cichockim, na którego ręce przekazał osobiste gratulacje i życzenia dla prezydenta Andrzeja Dudy po ponownym wybraniu go na najwyższy urząd w państwie.

Obaj rozmówcy podkreślili m.in. ważność dalszego umacniania partnerstwa strategicznego między Kijowem a Warszawą. – Wszyscy jesteśmy przekonani, że dzięki jakości Pańskiego przywództwa, urzędu i reform z czasów Majdanu Ukraina zrobiła więcej niż w ciągu 20 lat wcześniej. Ta wielka droga, którą przebyła Ukraina, to Pański sukces. Porażka Ukrainy jest naszą porażką – powiedział ambasador Cichocki. Przyznał, że duże wrażenie zrobiły na nim spotkania z oficerami i żołnierzami Sił Zbrojnych tego kraju, dodając, że widać było co się tam działo przed wojną „i w jakim tempie odradzało się wasze wojsko podczas Pańskiej prezydentury”. Zdaniem polskiego dyplomaty „wiele krajów NATO mogłoby się uczyć, także nasi oficerowie i żołnierze mieliby się czego uczyć od waszych”. Podkreślił, że okres przywództwa Poroszenki „uczyni z Ukrainy kluczowy temat europejskich spraw transatlantyckich”.

Przywódca „Solidarności Europejskiej” wyraził ze swej strony nadzieję, że Polska pozostanie nadal konsekwentnym rzecznikiem interesów Ukrainy w Unii Europejskiej i NATO. – Chcę podziękować za bardzo ważną pracę [wykonaną] w zakresie bezpieczeństwa, gdy pomagaliście bronić także bezpieczeństwa UE. Zawsze bowiem mówiłem, że gdy nasi żołnierze odpierają agresję rosyjską, to mamy poczucie, że walczymy nie tylko o suwerenność Ukrainy, ale również o wolność i demokrację w Europie i na świecie” – tłumaczył Poroszenko. Wyraził zadowolenie z „bardzo skutecznych konsultacji i koordynacji”. Zapewnił, że jego kraj jest „otwarty w zakresie dostępu naszych partnerów polskich do informacji, jakie otrzymujemy w czasie odpierania agresji rosyjskiej”, a w tym wypadku „wygrają na tym obie strony”.

fot. EPA/FEHIM DEMIR

Piąty prezydent Ukrainy wskazał zwłaszcza na konieczność rozwijania współpracy w ramach Brygady Ukraińsko-Polsko-Litewskiej. Zaznaczył, że z przyjemnością wspomina wspólne z prezydentem Dudą odwiedziny Lublina, gdy „wraz z prezydent Litwy Grybauskaite mogliśmy sprawdzić wszystkie etapy: przygotowania, opracowywania, koordynacji i wspólnego szkolenia [tej jednostki]”. – Było to niezwykle korzystne – dodał Poroszenko.

Obaj rozmówcy podkreślili priorytetowy charakter wspólnego przeciwdziałania trwającej agresji rosyjskiej oraz ważności wzmocnienia polityki sankcji wobec Kremla, a także konieczność zespolenia jedności i solidarności międzynarodowej dla zapewnienia zakończenia okupacji Donbasu i Krymu oraz dla stałości i konsekwentnego postępu Ukrainy drogą wewnętrznych reform.

Szczególną uwagę były prezydent poświęcił stanowi zapewnienia poszanowania pierwszeństwa prawa i wolności słowa i środków przekazu na Ukrainie. Oznajmił ponadto swemu rozmówcy o istniejącej groźbie powrotu jego kraju do czasów prześladowań na tle politycznym.

Na koniec poprosił ambasadora Polski o poparcie procesu międzynarodowego uznania autokefalicznego Prawosławnego Kościoła Ukrainy, zwłaszcza przez Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze