Ukraina: kolejne ofiary konfliktu, prowokacyjne działania obu stron

<1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Specjalna Misja Monitoringowa OBWE zaapelowała w piątek o wstrzymanie walk między siłami rządowymi a prorosyjskimi separatystami na wschodzie Ukrainy i oświadczyła, że ostrzeliwana jest nie tylko Awdijiwka, ale także centrum Doniecka.

Kontrolowana przez siły rządowe Awdijiwka leży ok. 20 kilometrów na północ od zajętego przez separatystów Doniecka.

„Całą noc trwał ostrzał centrów Doniecka i Awdijiwki. Jest to nie do przyjęcia! SMM OBWE śledzi doniesienia o licznych ofiarach wśród ludności cywilnej. Strony powinny zaprzestać walk!” – przekazano na profilu SMM OBWE na Facebooku.

Walki w Awdijiwce toczą się od niedzieli, 29 stycznia. Władze mówią o śmierci trzech cywilów. Według armii zginęło tam także co najmniej dziesięciu żołnierzy ukraińskich sił rządowych. W mieście, które odcięte jest od prądu, wody i dostaw ciepła, od wtorku obowiązuje stan wyjątkowy.

We wtorek OBWE obarczyła winą za najnowszą eskalację konfliktu w Donbasie jego obie strony.

„Sytuacja w Awdijiwce pogarsza się od niedzieli. Od tego czasu dokumentujemy wszystkie naruszenia. Mamy trudności z dostępem do miejsc po obu stronach linii konfliktu i przekonaliśmy się, że prowokacyjne działania z obu stron są główną przyczyną tego, co tu się dzieje” – mówił wówczas wiceszef SMM OBWE Alexander Hug.

Ukraina: kolejne ofiary konfliktu, prowokacyjne działania obu stron
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze