Cerkiew w Chersoniu, fot. PAP/Viacheslav Ratynskyi

Ukraina: Kościoły i wspólnoty religijne wezwały wiernych do modlitwy i postu za kraj, naród i zwycięstwo

Do przeprowadzenia w dniach 1-3 marca Ogólnonarodowej Modlitwy i Postu w intencji Ukrainy wezwała swych wiernych, ale też przedstawicieli władz oraz Ukraińców w kraju i na świecie Wszechukraińska Rada Kościołów i Organizacji Religijnych (WRKiOR). W oświadczeniu, ogłoszonym 20 lutego, zaproponowano, aby w dogodnym dniu, zgodnie ze swymi tradycjami religijnymi ludzie modlili się „do Boga za Ukrainę, jej naród, żołnierzy, o wyzwolenie z niewoli wojskowych i cywilów oraz o wielkie zwycięstwo”.

„Zbliża się druga rocznica rozpoczęcia pełnowymiarowej agresji rosyjskiej przeciw Ukrainie. Bohaterski opór Sil Obrony Ukrainy i całego narodu ukraińskiego pozwolił powstrzymać agresora, udaremnić plan wroga i wyzwolić część terytorium Ukrainy od okupantów rosyjskich” – przypomnieli na wstępie autorzy oświadczenia. Wyrazili przy tym wdzięczność „partnerom międzynarodowym oraz Kościołom i narodom świata, które szanują wartość życia ludzkiego i niezależność Ukrainy od agresji rosyjskiej”. Wyrazili również „głęboką pewność, iż głównym czynnikiem w obronie naszego państwa i zachowaniu życia jest pomoc Boża”.

Codziennie różne Kościoły i organizacje religijne Ukrainy zanoszą modlitwy do Boga w intencji obrony państwa i zwycięstwa w wojnie o jego niepodległość. „Uważamy, że w tych trudnych dniach bardzo ważne jest dla wszystkich Ukraińców zwracać się do Najwyższego w modlitwie” – stwierdzili z przekonaniem ukraińscy przywódcy religijni. 

W tej sytuacji wezwali wszystkie wyznania Ukrainy, przedstawicieli władz oraz Ukraińców w kraju i na świecie do włączenia się w Ogólnonarodową Trzydniową Modlitwę i Post w dniach 1-3 marca, stosownie do swych tradycji religijnych i w dogodnym dniu, aby „jednomyślnie zanosić modlitwy do Boga za Ukrainę, za naród ukraiński, za naszych żołnierzy, o wyzwolenie z niewoli wojskowych i cywilów oraz o wielkie zwycięstwo!”. Na zakończenie swego dokumentu jego autorzy wyrazili wiarę, że „zło, jakie powstało przeciw Ukrainie, nieuchronnie zostanie złamane i ukarane i że z łaską Bożą do naszego kraju dojdzie pokój, bezpieczeństwo i dobrobyt”.

>>> Bp Witalij Skomarowski: wiara daje nam moc, aby przetrwać i dalej walczyć [ROZMOWA]

fot. PAP/EPA/YEVGEN HONCHARENKO

Wszechukraińska Rada Kościołów i Organizacji Religijnych powstała w grudniu 1996 jako instytucja międzywyznaniowa. Jej celem jest zespolenie wysiłków różnych wyznań i religii w dziedzinie duchowego odrodzenia Ukrainy і prowadzenie dialogu międzyreligijnego zarówno w kraju, jak i za granicą, udział w wypracowywaniu projektów aktów normatywnych w zakresie stosunków państwowo-kościelnych oraz koordynowanie kompleksowych działań o charakterze dobroczynnym.

Rada działa na zasadach równości i równouprawnieniа, poszanowania wewnętrznych statutów i tradycji wszystkich wspólnot religijnych, działających zgodnie z konstytucją kraju oraz jest niezależna od organów władzy państwowej, partii politycznych i innych ugrupowań społecznych i ich kierownictw.

Według stanu z lutego 2024 w skład WRKiOR wchodzi 17 Kościołów i organizacji religijnych i międzywyznaniowe Ukraińskie Towarzystwo Biblijne, reprezentujących prawosławnych różnych Kościołów, katolików dwóch obrządków, protestantów wielu nurtów oraz Żydów i muzułmanów. Jest to ponad 90 proc. ogółu wspólnot religijnych w tym kraju. Na czele Rady stoi na zasadzie rotacyjnej zwierzchnik jednej ze wspólnot członkowskich – obecnie jest nim pastor Stanisław Nosow, przewodniczący Ukraińskiej Unionistycznej Konferencji Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego. Kościół katolicki obrządku łacińskiego reprezentuje w WRKiOR biskup kijowsko-żytomierski Witalij Krywicki.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze