fot. RAPHAEL LAFARGUE/ABACAPRESS.COM/PAP

Ukraina modli się o wybór „papieża pokoju”

„Za konklawe, kardynałów i wybór nowego papieża modlą się także na męczeńskiej Ukrainie, pod wybuchami bomb i rakiet oraz ciągłymi alarmami, które niestety nadal naznaczają życie wspólnot katolickich w tym kraju”  powiedział bp Maksym Riabucha, egzarcha Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) w Doniecku. Jego egzarchat obejmuje obwody doniecki, ługański, zaporoski i dniepropietrowski. Obwody naznaczone okupacją i atakami wojsk rosyjskich obejmują także terytoria jego egzarchatu.

„Ukraina zawsze miała głęboką więź z Ojcem Świętym. Nawet w naszych liturgiach kilkakrotnie wspominamy papieża. Oczekiwanie na wybór nowego papieża jest dla nas wielkie, podobnie jak dla całego Kościoła na świecie. Wiele wspólnot parafialnych organizuje w tej intencji modlitwy. Są też prośby o modlitwy w domach. Modlitwa dokonuje się w codzienności, a niestety naszej codzienności często towarzyszą odgłosy wybuchających bomb, alarmy w telefonach komórkowych i głośniki na ulicach. Jest to codzienność wypełniona wieloma zmartwieniami i tysiącem pytań” – powiedział bp Riabucha.

>>> Wybór papieża z Azji byłby potężnym zastrzykiem dla chrześcijan z tego kontynentu

Hierarcha podkreślił: „Zawsze zastanawiamy się, kiedy to szaleństwo wreszcie się skończy i kiedy ludzkie serca przestaną być z nieczułego kamienia i nadejdzie czas na nawrócenie tych ludzi, którzy nienawidzą życia. Tak, w tej codziennej rutynie wojny modlimy się i w modlitwie wzywamy cudu pokoju”.

fot. Vatican Media

Bp Riabucha zapewnił: „W naszych modlitwach prosimy: niech Bóg da nam papieża zdolnego dotknąć serc tłumów, zmienić serca i doprowadzić do nawrócenia. To są nasze intencje, to są nasze marzenia, marzenia, które składamy w ręce Boga”.

Biskup poproszony o „naszkicowanie” sylwetki papieża, na którego czeka Ukraina powiedział: „Z pewnością istnieją ludzkie oczekiwania. To znaczy, oczekuje się papieża, który jest jak strażak, który wie, jak gasić pożary wojen, wielkiego nauczyciela, który wie, jak zachęcać serca i kierować je ku dobru, lub wielkiego lekarza, który wie, jak leczyć rany i bóle ludzi. Oczywiście są to ludzkie oczekiwania. Ale w całym tym człowieczeństwie z pewnością oczekujemy od Papieża, że będzie człowiekiem Bożym, który wie, jak objąć całą ludzkość i który wie, jak towarzyszyć i powierzać Bogu drogę narodów ku pokojowi, sprawiedliwości, wolności i dobru dla wszystkich”.

Bp Riabucha wskazał na zbliżające się święto Matki Bożej Fatimskiej 13 maja. W październiku 2023 r. egzarchat doniecki otrzymał figurę Matki Bożej z sanktuarium w Fatimie, która udała się z pielgrzymką do wszystkich dostępnych parafii znajdujących się jeszcze poza okupacją rosyjską. „To był bardzo wzruszający moment. Ludzie mogli modlić się przed Matką Bożą i przynosić Jej swoje życie, cierpienia, marzenia, lęki, oczekiwania. Jej dzisiaj powierzamy misję papieża, który zostanie wybrany. Świadomość, że zostanie on wybrany w czasie Jej święta, daje nam silniejszy znak nadziei, ponieważ Maryjny Papież, urodzony podczas Jej pontyfikalnej służby, w czasie Jej święta, daje nam jeszcze większą pewność, że będzie to papież zdolny do niesienia Jej macierzyńskiej czułości, ale także Jej potężnej opieki wszystkim, którzy oczekują pomocy naszej niebieskiej Matki” – powiedział egzarcha UKGK w Doniecku.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze