Ukraina: niemal 700 parafii „moskiewskich” przeszło podczas wojny do Kościoła autokefalicznego
Od rozpoczęcia pełnowymiarowej wojny w Ukrainie 24 lutego 2022 roku 685 parafii powiązanego z Moskwą Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego (UKP) przeszło do niezależnego od niej Prawosławnego Kościoła Ukrainy (PKU). Dane te udostępnił Jednolity Rejestr Państwowy (JRP) Ukrainy.
Tuż przed agresją rosyjską Ukraiński Kościół Prawosławny należący do Patriarchatu Moskiewskiego liczył 8782 parafii. Najwięcej wspólnot „moskiewskich” przeszło do autokefalicznego Prawosławnego Kościoła Ukrainy w ub.r. – 386, podczas gdy od początku br. do 10 kwietnia było ich 96. Najwięcej parafii zmieniło przynależność kościelną w obwodach kijowskim – 164, chmielnickim – 155 i winnickim – 75. Natomiast najwięcej wspólnot, podlegających Patriarchatowi Moskiewskiemu, pozostało na ziemi donieckiej – 683 oraz w obwodach dniepropietrowskim i winnickim – po 526.
>>> Prawosławny patriarchat Aleksandrii: w Zimbabwe wyświęcono diakonisę
Mimo tak dużej liczby wspólnot prorosyjskich tylko 22 z nich przyznają się do bezpośrednich powiązań z Kościołem rosyjskim. Dalszym 42 parafiom (wyłącznie z obwodu czerniowieckiego) Ministerstwo Sprawiedliwości Ukrainy zmieniło, a właściwie uzupełniło nazwę, dodając słowa „Organizacja religijna, nie wskazała przynależności do Patriarchatu Moskiewskiego”. 7 parafii powróciło samowolnie do dawnej nazwy (tzn. nie wskazującej na podleganie Moskwie).
Tuż przed rozpętaniem przez Rosję wojny w Ukrainie zaczęła tam obowiązywać ustawa „O wolności sumienia i organizacjach religijnych”. Stosownie do jej postanowień Kościoły i społeczności religijne miały zmienić swe nazwy we wspomnianym Jednolitym Rejestrze Państwowym Ukrainy, aby było wiadomo, że są one powiązane z Patriarchatem Moskiewskim. Gdyby się do tego nie dostosowały, wówczas JRP wpisze do swego wykazu, że dana „organizacja religijna niw wskazała na swą przynależność do Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego (Patriarchatu Moskiewskiego)”.
A 19 października 2023 Rada Najwyższa Ukrainy poparła w pierwszym czytaniu projekt ustawy nr 8371, zabraniający działalności w kraju tych organizacji religijnych, które są związane z państwem-agresorem. Obecnie posłowie przygotowują się do drugiego czytania tego dokumentu.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |