Ukraina: prace konserwatorskie w kościele w Drohobyczu [GALERIA]
Kościół św. Bartłomieja w Drohobyczu, zlokalizowany w zachodniej Ukrainie, jest jednym z najważniejszych zabytków architektury sakralnej w regionie. Jego historia sięga XIV wieku, kiedy to został zbudowany jako świątynia katolicka.
Przez wieki był świadkiem wielu istotnych wydarzeń historycznych, przetrwał okresy wojen, zmiany polityczne i społeczne, a także liczne przemiany kulturowe. Kościół parafialny powstał w 1392 z fundacji króla Władysława II Jagiełły.
W kościele prowadzone są dwa projekty konserwatorskie, nadzorowane przez Instytut POLONIKA. Pierwszy projekt obejmuje konserwację i restaurację polichromii w prezbiterium kościoła, celem prac jest przywrócenie estetycznych i artystycznych wartości dekoracji malarskiej, która stanowi integralną część zespołu malowideł wnętrza kościoła. Drugi projekt to konserwacja i restauracja dwóch z zespołu czterech tablic inskrypcyjnych.
>>> Giacomo Gambassi: Świat nie może zapominać o Ukrainie
Stan przed rozpoczęciem prac
Przed rozpoczęciem prac konserwatorskich, kościół św. Bartłomieja znajdował się w złym stanie technicznym. Brak odpowiednich środków na konserwację oraz wpływ warunków atmosferycznych doprowadziły do znacznego zniszczenia struktury budynku. Zniszczone były zarówno elementy zewnętrzne, jak i wnętrza, w tym freski, witraże oraz drewniane elementy wyposażenia.
Galeria (9 zdjęć) |
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |