Ukraina pracuje nad ustawą o zakazie działalności Kościoła „promoskiewskiego”
Komitet Rady Najwyższej Ukrainy ds. Polityki Humanitarnej i Informacyjnej wydał Oświadczenie w związku z trwającą kampanią dyskredytacji projektu ustawy nr 8371. Dotyczy on zakazu działalności w tym kraju związanego z Patriarchatem Moskiewskim Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego (UKP) a dokument Komitetu informuje przy okazji o stanie prac nad ustawą, o podziałach w społeczeństwie na tym tle, o odwoływaniu się do prawa międzynarodowego w pracach deputowanych ludowych wokół przyszłego zakazu.
Deputowani powołali się na najnowsze badania socjologiczne, które pokazały, iż prawie 80 proc. obywateli kraju domaga się, aby państwo w jakiejś formie wmieszało się w obecną sytuację i ograniczyło obecność „ruskiego Kościoła” na Ukrainie. Nie jest to zaskakujące, gdyż od pierwszych dni wojny „jego zwierzchnik Gundiajew, inni hierarchowie tego pseudokościoła i ich oficjalni przedstawiciele jednym głosem z dyktatorem kremlowskim i międzynarodowym zbrodniarzem Putinem otwarcie poparli agresję oraz wyróżnili się wielokrotnymi nawoływaniami do zabijania obrońców ukraińskich i ludności cywilnej, niszczenia kultury i państwa ukraińskiego” – stwierdza Oświadczenie.
Przypomniano ponadto, że Parlament Europejski już w 2022 w swej rezolucji zwrócił uwagę „na zbrodniczą rolę tak zwanego «RKP» [Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego] w rozdmuchiwaniu i usprawiedliwianiu zbrodni wojennych”. „Ale dopiero po wykryciu dziesiątków dokładnie ustalonych faktów zdrady państwa i kolaboracji ze strony duchowieństwa pewnego Kościoła ukraińskiego [chodzi o UKP], który nawet po rozpoczęciu rosyjskiej agresji przeciw Ukrainie w 2014 pozostał nieodłączną częścią tzw. «patriarchatu moskiewskiego» Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy postanowiła, a prezydent swoim dekretem polecił gabinetowi ministrów opracować ustawę, która pozwoliłaby uwolnić kraj od destrukcyjnego wpływu informacyjno-duchowego moskwy [!]” – głosi dokument Komitetu Rady.
Zaznaczono, iż pierwotny projekt ustawy, opracowany przez Państwową Służbę Polityki Etnicznej i Wolności Sumienia (DESS) „nie zawierał żadnych ograniczeń i był ukierunkowany wyłącznie na powstrzymanie związków podporządkowania wszelkich organizacji ukraińskich jakimkolwiek organizacjom religijnym, mającym ośrodki kierownicze w państwie-agresorze”. Jednocześnie deputowani „zwracali uwagę na pewne słabe miejsca projektu rządowego, które stwarzały istotne ryzyko jego słabego działania i uwrażliwienia na prawdopodobne zaskarżenia sądowe”.
Dlatego w czasie pierwszego czytania projektu posłowie podkreślali, iż popierają go „pod warunkiem istotnego dopracowania tekstu do drugiego czytania”. Obecnie stwierdzili, że w czasie pracy nad tym dokumentem uwzględnili uwagi DESS.
W tej sytuacji wyrazili „skrajne zdziwienie z powodu niczym nieuzasadnionych pseudokrytycznych spostrzeżeń, jakie w ostatnim czasie zgłaszają do projektu nr 8371 różni komentatorzy. Z ich wypowiedzi wypływa mocne wrażenie, że fachowcy ci, po pierwsze – nie czytali tekstu projektu do drugiego czytania i po drugie – starają się ocenić go z religijnego punktu widzenia, chociaż, jak wykazali autorzy Oświadczenia, wspomniany projekt w ogóle nie dotyczy religii.
Komitet jest również zaskoczony podobną nieuzasadnioną pseudokrytyką obecnego projektu ze strony samego DESS-u, którego wszystkie bez wyjątku propozycje ustawodawcze z pierwszego projektu zachowano a w tekście drugim uwzględniono większą część ważnych poprawek ich autorstwa. Podkreślono, iż „wszystkie dążenia do zastraszenia ludowych deputowanych Ukrainy za pomocą nacisku międzynarodowego są niczym innym jak operacjami informacyjno-psychologicznymi, co potwierdzają nasi koledzy parlamentarzyści z Zachodu”.
„Zapewniamy wszystkich «słowików moskiewskich», które karmią się z ręki Kremla i jego oligarchów oraz szerzą te fejki za granica i na Ukrainie, iż próby szantażowania polityków ukraińskich jedynie wzmacniają nasze pragnienie doprowadzenia projektu nr 8371 do uchwalenia go przez Radę Najwyższą Ukrainy w drugim czytaniu i w całości” – stwierdza Oświadczenie Komitetu, podpisane także przez sześcioro innych deputowanych.
W swym dokumencie zwrócili się oni również do wszystkich krajowych i zagranicznych środków przekazu „z palącą prośbą, aby w swych materiałach uwzględniały istotę i treść projektu ustawy nr 8371, który w skróconym kształcie znajduje się w tym Oświadczeniu, a w pełnym – w samym tekście projektu wraz z tym Oświadczeniem na naszym oficjalnym portalu internetowym”.
W styczniu 2023 w Radzie Najwyższej Ukrainy zarejestrowano projekt ustawy nr 8371 w sprawie zakazu istnienia w kraju organizacji religijnych, który mógłby powstrzymać działalność UKP. 19 października 2023 Rada uchwaliła ów projekt w pierwszym czytaniu. Przewiduje on zakaz działalności tych organizacji religijnych, których ośrodek kierowniczy znajduje się w państwie, które dokonuje zbrojnej agresji przeciw Ukrainie. Ponadto dopuszcza on możliwość powstrzymania działalności takiej organizacji na drodze sądowej na wniosek upoważnionego do tego centralnego organu władzy. 18 lipca wspomniany parlamentarny Komitet ds. Polityki Humanitarnej i Informacyjnej zalecił Radzie Najwyższej uchwalenie tego dokumentu w pełnym jego kształcie, ale 23 tegoż miesiąca deputowani ludowi zablokowali trybunę Rady, odmawiając rozpatrzenia projektu ustawy i zrywając posiedzenie parlamentu. Obecne Oświadczenie ogłoszono 1 sierpnia.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |