Fot. PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO

Ukraina: Prawosławny Kościół Ameryki popiera obronne wysiłki Ukrainy przeciw agresji Rosji

Uznajemy i popieramy dążenia, możliwości i wszystkie wysiłki Ukrainy jako państwa do obrony swych granic i swej suwerenności przed agresją, rozpoczętą przez Federację Rosyjską – powiedział 1 czerwca w Czerniowcach zwierzchnik Prawosławnego Kościoła Ameryki (PKA) metropolita Tichon.

Wraz z głową promskiewskiego Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego (UKP) metropolitą Onufrym przewodniczył on w soborze katedralnym Świętego Ducha w tym mieście uroczystemu całonocnemu czuwaniu. Arcybiskup waszyngtoński, metropolita całej Ameryki i Kanady przewodniczy delegacji swego Kościoła, przebywającej obecnie na Ukrainie na zaproszenie UKP. W przemówieniu do duchowieństwa i wiernych zgromadzonych w świątyni podzielił się swymi wrażeniami z odwiedzin Czerniowiec, w których – jak się  wyraził – odzwierciedla się „to bogactwo kultury, które przenika całą Ukrainę”. Podziękował metropolicie Onufremu, biskupom, duchowieństwu i wszystkim ludziom tego miasta za „serdeczne przyjęcie, szczerą gościnność”, po czym potwierdził „po raz kolejny niezmienną braterską miłość” do nich, do UKP i całego narodu ukraińskiego.

>>> Negocjacje Rosji i Ukrainy? Tylko na rzecz sprawiedliwego pokoju – mówi kard. Kurt Koch

Gość zza oceanu oświadczył, że popiera Ukraińców w ich walce z agresją rosyjską oraz wezwał społeczeństwo i władze do przestrzegania swobód religijnych. „Nie tylko uznajemy i popieramy dążenia, możliwości i wszystkie wysiłki Ukrainy jako państwa do obrony swych granic i swej suwerenności przed agresją, rozpoczętą przez Federację Rosyjską, ale chcielibyśmy również wezwać całe społeczeństwo, a zwłaszcza rząd, do poszanowania wolności sumienia i wyznania oraz aby przestrzegano wszystkich procesów i norm prawa międzynarodowego” – powiedział metropolita Tichon.

Stanowisko PKA wobec wojny na Ukrainie, a zwłaszcza publiczne potępienie przez jego zwierzchnika agresji rosyjskiej, jest znamienne, gdyż zdecydowaną większość jego wyznawców stanowili emigranci rosyjscy i ich potomkowie, a swą autokefalię, nieuznawaną zresztą przez Kościoły greckojęzyczne, otrzymał od Patriarchatu Moskiewskiego 10 kwietnia 1970 roku. Od 12 listopada 2012 na jego czele stoi metropolita całej Ameryki i Kanady oraz arcybiskup waszyngtoński Tichon (Marc Mollard, urodzony 15 czerwca 1966 w Bostonie w rodzinie episkopalnej, na prawosławie przeszedł w 1989 r.). 

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze