Fot. PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO

Ukraina: prezydent Duda jednym z liderów zaufania społecznego wśród zagranicznych polityków

Prezydent Andrzej Duda i szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zostali uznani w Ukrainie za liderów zaufania społecznego wśród polityków zagranicznych w sondażu przeprowadzonym na zlecenie kijowskiego think tanku Centrum Nowa Europa. Jego wyniki opublikowano we wtorek.

Von der Leyen, którą wskazało 65 proc. badanych, nieznacznie wyprzedziła Dudę, który zdobył 64,6 proc. głosów. Na trzecim miejscu znalazł się premier Kanady Justin Trudeau (60 proc.), zaś po nim uplasował się prezydent Francji Emmanuel Macron (58,4 proc) i prezydentka Mołdawii Maia Sandu (57,3 proc). Centrum Nowa Europa oceniło, że pierwsze miejsce von der Leyen „jest najprawdopodobniej odzwierciedleniem wdzięczności Ukraińców za wysiłki przewodniczącej Komisji Europejskiej na rzecz promowania drogi Ukrainy do członkostwa w UE”.

Tendencja jednak spadkowa

Komentując wynik prezydenta Dudy Centrum wyjaśniło, że wysoki poziom zaufania wobec polskiego prezydenta jest swoistym ukłonem w stronę tradycji. „(…) Polscy przywódcy i Polska ogólnie postrzegani są przez ukraińskie społeczeństwo w pozytywnym świetle” – podkreślono w komunikacie.

Szefowa KE i prezydent Ukrainy w Kijowie, fot. PAP/EPA/UKRANIAN PRESIDENTIAL PRESS SERVICE / H

Nowa Europa zauważyła jednocześnie, że w porównaniu z poprzednim rokiem zaufanie do Dudy spadło aż o 13,1 punktu procentowego. „A jeśli porównamy to z wynikiem z 2022 r. (86,8 proc.), kiedy Andrzej Duda był niekwestionowanym liderem zaufania Ukraińców, możemy mówić o katastrofalnym spadku sympatii społecznej (co piąty Ukrainiec zawiódł się na polskim przywódcy w ciągu ostatnich trzech lat)” – stwierdziło Centrum.

„Zaryzykowalibyśmy przypuszczenie, że głównymi wyjaśnieniami utraty zaufania wobec polskiego prezydenta są bezprecedensowe akcje blokowania granicy państwowej (polsko-ukraińskiej – PAP), a także wypowiedzi polskich polityków (niekoniecznie prezydenta Dudy) na temat prac poszukiwawczych i ekshumacyjnych (ofiar zbrodni wołyńskiej – PAP)) na Ukrainie oraz w kontekście dalszego wsparcia Polski dla Ukrainy w krytycznie ważnych dla niej kwestiach, w tym postępów w negocjacjach akcesyjnych z UE” – wyjaśniono w omówieniu sondażu.

Badanie przeprowadzono od 15 do 27 listopada na próbie 1000 respondentów.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze