Ukraina: umacniają się kontakty grekokatolików z Prawosławnym Kościołem Ukrainy
W ramach kończącego się dzisiaj Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan 23 stycznia w Centrum Patriarszym Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) w Kijowie metropolita perejasławski i wiszniewski Prawosławnego Kościoła Ukrainy (PKU) Aleksander (Drabynko) przekazał abp. Swiatosławowi Szewczukowi cząstkę relikwii św. Andrzeja Pierwszego Powołanego i świętego księcia kijowskiego Włodzimierza.
Było to drugie ważne wydarzenie w stosunkach między obu Kościołami w ostatnim czasie. Poprzednim razem, 14 stycznia, w rezydencji głowy PKU spotkali się ich zwierzchnicy: abp S. Szewczuk z UKGK i metropolita Epifaniusz z PKU.
Metropolicie Aleksandrowi towarzyszył przewodniczący rady parafialnej soboru katedralnego Przemienienia Pańskiego w Kijowie Ihor Łysow, a ze strony UKGK obecni byli biskupi Josyf Milan i Stepan Sus oraz ks. Ihor Szaban, stojący na czele Komisji UKGK ds. stosunków międzywyznaniowych i międzyreligijnych.
>>> Abp Światosław Szewczuk: zjednoczona Ukraina to niezłomna Ukraina
Przyjmując dar arcybiskup większy kijowsko-halicki wskazał, iż „relikwie św. Włodzimierza są dla nas wielką świętością, gdyż wszyscy jesteśmy dziećmi Kościoła chrztu Włodzimierzowego”. Mówca wyraził wielką wdzięczność metropolicie, podkreślając, że przyjęcie ich z jego rąk „jest szczególnym darem Bożym dla naszego Kościoła”.
Abp Szewczuk zwrócił uwagę, że w tym roku Kościół greckokatolicki obchodzi dwie ważne daty: 30. rocznicę przywrócenia struktur „naszej archieparchii kijowskiej”, powrotu „do naszego praojcowskiego korzenia” oraz 20. rocznicę powrotu do Kijowa „głowy naszego Kościoła, Wielce Błogosławionego Lubomyra”. „Od tamtego czasu zaczęliśmy na nowo odkrywać swoje pochodzenie kijowskie” – stwierdził zwierzchnik UKGK. Dodał, iż obecnie „książę Włodzimierz nabiera dla nas coraz bardziej znaczenia historycznego i duchowego”.
Nawiązując do trwającego jeszcze Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan arcybiskup przywołał słowa dawnego dysydenta, eseisty Jewhena Swerstiuka: „Na szczęście podziały kościelne nie sięgają aż do niebios”. Zaznaczył, iż „trzymając w rękach relikwie św. Włodzimierza, widzimy, że za jego czasów chrześcijaństwo było jedno, bez podziału między Konstantynopolem a Rzymem, katolikami a prawosławnymi i książę jest dla nas świadkiem jednego, niepodzielonego Kościoła”.
Następnie relikwie obu świętych przeniesiono do kaplicy w budynku administracyjnym Ośrodka Patriarszego, gdzie będą przechowywane.
„Będziemy się starać, aby były one dostępne dla naszych wiernych, aby jak najwięcej luidzi mogło uczcić księcia Włodzimierza i prosić niebiosa przede wszystkim o jedność niegdyś jednegol, a dziś podzielonego Kościoła kijowskiego oraz o jedność w narodzie ukraińskim” – powiedział abp Szewczuk.
Metropolita Aleksander ze swej strony zapewnił, że cieszy się, iż w czasie Tygodnia Modlitw o Jedność może przekazać te cząstki relikwii, które znajdowały się i nadal się znajdują w Fundacji Pamięci Wielce Błogosławionego Metropolity Włodzimierza (Sabodana) [w latach 1992-2014 stał on na czele promoskiewskiego Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego]. „Metropolita Włodzimierz i patriarcha Lubomyr Huzar znali się i utrzymywali ze sobą bardzo dobre stosunki” – przypomniał mówca. Zaznaczył, że w tamtym okresie był sekretarzem metropolity, a abp Swiatosław był sekretarzem i pomocnikiem patriarchy Lubomyra „i między nami ułożyły się przyjacielskie relacje”. I dodał, iż zgłoszono inicjatywę, na którą nie mogłem nie odpowiedzieć”.
Wcześniej, 14 stycznia w Domu Metropolitalnym, będącym rezydencją głowy PKU, odbyło się spotkanie zwierzchnika tego Kościoła, metropolity kijowskiego i całej Ukrainy Epifaniusza z głową UKGK, arcybiskupem większym kijowsko-halickim Swiatosławem Szewczukiem. Wzięli w nim udział również wiceprzewodniczący Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych PKU, metropolita Eustracjusz i kierownik Departamentu Kontaktów Zewnętrznych UKGK na Ukrainie, ks. protojerej Ołeksa Petriw.
Obie strony omówiły zagadnienia współpracy międzykościelnej i międzywyznaniowej, zwłaszcza w formacie Wszechukraińskiej Rady Kościołów i Organizacji Religijnych, jak również możliwość wznowienia prac „Grupy Studyjnej Kościoła Kijowskiego”. Podsumowano także niedawne podróże – metropolity Epifaniusza do Watykanu i abp. Szewczuka do Konstantynopola. Wymieniono też konstruktywne propozycje nt. dalszego rozwoju współpracy między obu Kościołami dla dobra narodu ukraińskiego m.in. w związku z wyzwaniami stojącymi przed społeczeństwem uykraińskim i państwem wskutek rosyjskiej agresji hybrydowej przeciw Ukrainie.
Na zakończenie spotkania jego uczestnicy wymienili się pamiątkowymi podarkami.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |