fot. Justyna Nowicka/Misyjne Drogi/misyjne.pl

Ukraina: w Kijowie obradował Święty Synod Prawosławnego Kościoła Ukrainy

Z udziałem niemal wszystkich członków Świętego Synodu Prawosławnego Kościoła Ukrainy (PKU) odbyło się 14 lipca w Kijowie kolejne posiedzenie tego gremium. Obradom przewodniczył zwierzchnik PKU metropolita kijowski i całej Ukrainy Epifaniusz. Omawiano najnowsze i najważniejsze wydarzenia w Prawosławnym Kościele Ukrainy.

Komunikat oficjalny po posiedzeniu stwierdził w 1. punkcie, iż „Święty Synod wysłuchał informacji głowy Kościoła (…) o wizycie delegacji PKU z metropolitą białocerkiewskim Eustracjuszem na czele w Patriarchacie Konstantynopolskim i o koncelebrowaniu przez hierarchów PKU Boskiej Liturgii, której przewodniczył patriarcha Bartłomiej 19 maja 2024 (…) z udziałem hierarchów Patriarchatów Konstantynopolskiego i Bułgarskiego oraz Prawosławnego Kościoła Ukrainy”. Uczestnicy posiedzenia wyrazili wdzięczność biskupów bułgarskim „za braterskie wsparcie modlitewne, podkreślając ważność dalszej normalizacji stosunków wzajemnych między obu lokalnymi bratnimi Kościołami prawosławnymi”

Fot. commons.wikimedia/ President.gov.ua, CC BY 4.0

W punkcie 2. postanowiono na prośbę Synodalnej Komisji Kalendarzowej wprowadzić zmiany do oficjalnego kalendarza kościelnego PKU. Chodzi przede wszystkim o wpisanie do niego dni wspomnień świętych szczególnie czczonych, kanonizowanych przez inne lokalne Kościoły prawosławne, jak również tych, którzy pełnili swą posługę na Ukrainie. Jednocześnie postanowiono usunąć z kalendarza szereg wspomnień liturgicznych tych świętych, którzy są lokalnie czczeni tylko w Kościele rosyjskim.

>>> Kościoły w Ukrainie i ich rola [ANALIZA]

Kolejny punkt to wprowadzenie do nowych wydań rytuałów PKU znaków graficznych, które będą oznaczać liturgie, nabożeństwa i modlitwy  sprawowane w różnych częściach roku kościelnego. Znaki te to krzyż w obwódce herbu PKU z dodatkowymi symbolami w środku, np. z Barankiem, Zbawicielem, Matki Bożą, aniołem, cherubinem, monogramem Alfa i Omega i inne w różnych kolorach: czerwonym, białym i czarnym. Układ tych symboli i kolorów będzie od razu wskazywał na rodzaj święta oraz na rodzaj nabożeństwa: liturgia, modlitwy, czuwania całonocne itp. Na razie użycie tych znaków zatwierdzono tymczasowo, ale po okresie próbnym wejdą one w życie na stałe.

W punkcie 4. w skład Synodalnej Komisji Teologiczno-Liturgicznej włączono docenta katedry teologii Kijowskiej Prawosławnej Akademii Teologicznej Kostiantyna Moskaluka, a w punkcie 5. zapowiedziano, iż uchwalono i postanowiono ogłosić Przesłanie Świętego Synodu PKU na 1036. rocznicę Chrztu Rusi-Ukrainy i z okazji Dnia Państwowości Ukraińskiej – wszystkie te wydarzenia są obchodzone 15 lipca.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze