fot. Vatican Media

Ukraina: w Kijowie trwają prace przygotowawcze do odbudowy kościoła pw. św. Mikołaja

W Kijowie trwają prace przygotowawcze do odbudowy kościoła pw. św. Mikołaja, który został uszkodzony w wyniku ataku rakietowego w piątek. Obecnie konserwatorzy koncentrują się na wdrażaniu priorytetowych środków w celu zachowania dziedzictwa kulturowego – przekazało ministerstwo kultury Ukrainy.

>>> Franciszek: niech ucichnie broń i rozbrzmiewają kolędy!

Aby zapobiec dalszemu niszczeniu budynku, instalowane są tymczasowe wykończenia, które pomagają utrzymać optymalną temperaturę wewnątrz budynku. Działania te mają na celu ochronę elewacji i przestrzeni wewnętrznych przed wpływami zewnętrznymi podczas kontynuowania prac przygotowawczych do renowacji.

fot. Vatican Media

Fala wybuchowa po eksplozji wywołanej rosyjską rakietą lub jej odłamki w piątek zniszczyła witraże nad wejściem głównym rzymskokatolickiego kościoła pw. św. Mikołaja. Planuje się wykonanie nowych szklanych elementów centralnej kompozycji witrażowej, która została zniszczona podczas ostrzału, po zakończeniu raportu o stratach i uszkodzeniach oraz zatwierdzeniu listy odpowiednich działań w celu naprawy kompleksu budynków.

>>> Siostry zakonne szkolą się m.in. z mediów społecznościowych

Renowacja zostanie przeprowadzona na podstawie autentycznych rysunków i wpisów w paszporcie konserwatorskim obiektu. Witraże zostaną wykonane z nowoczesnych materiałów, które sprostają wyzwaniom współczesności i w jak najpełniejszym stopniu oddadzą intencje autorów z lat 1899-1909.

Kościół pw. św. Mikołaja to neogotycka świątynia rzymskokatolicka, położona w centrum Kijowa przy ul. Wełykiej Wasylkiwskiej 75. Zbudowany w latach 1899–1909 według projektu Władysława Horodeckiego kościół był użytkowany przez katolicką społeczność Kijowa do 1936 r., gdy zamknęły go władze sowieckie, przeznaczając pomieszczenia na cele gospodarcze.

We wrześniu 2021 roku pożar poważnie uszkodził kościół, niszcząc między innymi zabytkowe organy, żyrandole oraz część wyposażenia liturgicznego. W listopadzie tego samego roku parafia św. Mikołaja zawarła porozumienie z ministerstwem kultury i polityki informacyjnej Ukrainy w sprawie odbudowy świątyni. Porozumienie głosiło, że kościół zostanie oddany do użytku miejscowej parafii katolickiej 1 czerwca 2022 roku. Tego dnia ukraiński minister kultury podczas wizyty w kościele św. Mikołaja potwierdził, że „zostanie on oddany wiernym”. Tak się dotychczas jednak nie stało.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze