Ukraina: w Zarwanicy odbyła się 95. sesja Synodu Biskupiego UKGK
W dniach 17-18 listopada w greckokatolickim sanktuarium maryjnym w Zarwanicy w obwodzie tarnopolskim odbyła się 95. sesja Synodu Biskupiego Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK). Obrady, którym przewodniczył zwierzchnik tego Kościoła, arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk, przebiegały pod hasłem „Parafialna posługa kapłana w warunkach wojny”.
Wzięli w nich udział wszyscy biskupi UKGK z Ukrainy oraz o. Jonáš Jozef Maxim, ihumen (przełożony) Ławry Zaśnięcia NMP w Uniowie, mianowany 26 października br. greckokatolickim arcybiskupem metropolitą preszowskim w Słowacji. Po raz pierwszy w pracach Synodu uczestniczyli wyświęceni niedawno biskupi pomocniczy Petro Holinej z eparchii kołomyjskiej i Wołodymyr Firman z archieparchii tarnopolsko-zborowskiej.
>>> Zwierzchnik UKGK: mamy przywilej być głosem prawdy narodu ukraińskiego
Główny temat posiedzenia przygotowała Patriarsza Komisja ds. Duchowieństwa pod przewodnictwem (urodzonego w Polsce) bp. Bohdana Danyły, stojącego na czele eparchii parmeńskiej w Stanach Zjednoczonych. Referaty wprowadzające do dyskusji wygłosiły Oksana Michejewa – kierowniczka katedry socjologii Ukraińskiego Uniwersytetu Katolickiego we Lwowie, która przedstawiła biskupom wyniki kompleksowych badań socjologicznych duchowieństwa UKGK w warunkach trwającej wojny i Maria Trakało – współzałożycielka Hubu Zdrowia Umysłowego „DijaTy”, która mówiła na temat „Zdrowie mentalne a Kościół”. Swymi doświadczeniami podzielili się także księża, którzy posługiwali na ziemiach okupowanych.
Ojcowie synodalni uważnie zapoznali się z przedstawionymi im materiałami, podziękowali kapłanom za ofiarność i gorliwą posługę duszpasterską w warunkach wojny, zwłaszcza tym, którzy duszpasterzują w strefie działań bojowych. Podjęli postanowienia ukierunkowane na poprawę posługi parafialnej duchownych w obecnych warunkach.
Synod zatwierdził – po trzyletnim okresie próbnym – Program duszpasterstwa powołań do życia zakonnego w UKGK, przedstawiony przez bp. Mychajło Bubnija, szefa Patriarszej Komisji ds. Życia Monastycznego. Rozpatrzono również i uzgodniono tekst „Oświadczenia Synodu Biskupiego UKGK na 90. rocznicę Wielkiego Głodu – Ludobójstwa” i pobłogosławił pracę nad „Przesłaniem w sprawie teologicznego przemyślenia zagadnienia wojny i poszukiwania pokoju w świetle nowych ideologii”. Jego projekt przedstawił bp Jarosław Pryriz, stojący na czele Wydziału Teologicznego Kurii Patriarszej UKGK.
Rozpatrzono też sprawę sytuacji duszpasterskiej w UKGK na Ukrainie, o czym mówili hierarchowie z egzarchatów donieckiego, charkowskiego i odeskiego oraz z archieparchii kijowskiej. O sytuacji finansowo-gospodarczej Kościoła opowiedział patriarszy ekonom UKGK o. Lubomyr Jaworski, przedstawiając zebranym finansowo-ekonomiczne aspekty organizacyjnego rozwoju Kurii Patriarszej UKGK i jej struktur. Określił to jako strategiczna droga organizacji, łącząca w sobie wszystkie wydarzenia, które pomagają jej stawać się silniejszą i bardziej fachową.
>>> Zwierzchnik UKGK: ukraińska armia pokazała całemu światu, że Ukraina jest najsilniejsza duchem
O misji i działalności Ukraińskiego Uniwersytetu Katolickiego (UUK) w obecnych warunkach wojny opowiedział jego nowy rektor prof. Taras Dobko. Przedstawił biskupom obecny stan tej uczelni, która za pośrednictwem nauczania, badania, służby i życia duchowego ukazuje współczesną propozycję chrześcijańską człowiekowi XXI wieku, kształtuje liderów dla zwycięstwa, odbudowy i odnowy kraju, pracuje nad uleczeniem ran wojny, tworzy wspólnotę i rozwija sieć wspólnot, troszcząc się o człowieczeństwo i godność w stosunkach międzyludzkich oraz jest liderem modernizacji szkolnictwa wyższego. Rektor odpowiedział również na pytania ojców synodalnych nt. poruszanych zagadnień i planów UUK na przyszłość. Z kolei prorektor uczelni ds. współpracy strategicznej Ołeh Turij ukazał zebranym stan wykonania synodalnej uchwały w sprawie opracowania Wypisów nt. historycznego doświadczenia społeczno-obywatelskiej służby UKGK.
Członkowie Synodu wysłuchali też komunikatu o działalności Biura Kościoła ds. ekologii, przedstawionego przez Wołodymyra Szeremetę, podkreślili szczególną aktywność, twórcze podejście i skuteczność tej struktura kościelnej i udzielili błogosławieństwa na dalszą jej pracę.
Na zakończenie postanowiono, że następna sesja Synodu Biskupiego UKGK odbędzie się w pierwszym kwartale przyszłego roku.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |