Ukraina: zwierzchnicy wschodnich Kościołów chrześcijańskich składają świąteczne życzenia
Zwierzchnicy wschodnich Kościołów chrześcijańskich, a także niektórzy protestanci przesłali swoim wiernym życzenia z okazji świąt Bożego Narodzenia, obchodzonych – według kalendarza juliańskiego („starego stylu”) – 7 stycznia. Obok takich tradycyjnych tematów jak zdrowie, pomyślność, radość czy szczęście osobiste i rodzinne, w tegorocznych pozdrowieniach znalazły się też życzenia pokoju i spokoju dla kraju.
„Bożonarodzeniowa dobra nowina to święto zaufania, i to nie tylko między ludźmi, ale przede wszystkim Boga do człowieka” – napisał w swym przesłaniu świątecznym zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) arcybiskup większy kijowsko-halicki Swiatosław Szewczuk.
>>> Ukraina: o czym będą rozmawiali Franciszek i Cyryl, jeśli się spotkają?
Życzenia
„W tym świątecznym dniu wyrażam wam swe zaufanie i wierzę, że sami odczuwacie, jak godnie należy spotkać nowo narodzonego Zbawiciela oraz że umiecie dzielić się tą radością spotkania z każdym, kto jest obok was” – stwierdził autor orędzia. Zapewnił, że z okazji Bożego Narodzenia pozdrawia serdecznie wszystkich: od wschodu do zachodu, od północy i południa, na Ukrainie i obczyźnie, we wszystkich częściach świata.
„W sposób szczególny łączę się z tymi, którzy smucą się lub czują się samotni, którzy pracują z dala od domu i właśnie w tej chwili odczuwają brak krewnych i ciepła ogniska domowego” – napisał arcybiskup. Wyraził współczucie „tym rodzinom, którym w tym roku trudno zasiąść do Świętej Wieczerzy [wigilii], gdyż przy stole stoi puste krzesło, które jeszcze niedawno było miejscem taty czy mamy, męża czy żony, brata lub siostry, syna bądź córki”. Zachęcił, aby „przez łzy cieszyli się z wiarą, że dziś wasi najbliżsi świętują w niebie” i dodał, że dzieli się radością świąteczną z najstarszymi: babciami i dziadkami oraz ze wszystkimi potrzebującymi.
Oddzielnie zwierzchnik UKGK wymienił wojskowych na froncie – „naszą dumę” oraz ogarnął myślami jeńców i więźniów. „Przekazując pozdrowienia bożonarodzeniowe, zachęcam was, abyście nie upadali na duchu, ponieważ wierzy w was sam Pan Bóg” – wskazał abp Szewczuk. Pozdrowił dzieci i młodzież jako „naszą przyszłość”, życząc im, aby „dzisiejszy uśmiech nie schodził z waszych ust, aby wasza radość była pełna”.
Wszystkim wiernym UKGK życzył „prawdziwej radości dzieci Bożych, smacznej kutii, wesołych świą Narodzenia Chrystusa oraz szczęśliwego, pokojowego i błogosławionego nowego roku” a zakończył swe przesłanie tradycyjnym dla wschodnich chrześcijan zawołaniem: „Chrystus się narodził! Uwielbiajmy Go!”.
Wezwanie do modlitwy
Zwierzchnik Prawosławnego Kościoła Ukrainy (PKU) metropolita kijowski i całej Ukrainy Epifaniusz wezwał w swych pozdrowieniach do modlitw „za tych, którzy nas bronią: żołnierzy na froncie i lekarzy”. Zwrócił uwagę, że choć mija już ósmy rok, jak kraj musi żyć, broniąc się przed agresją i choć już od dwóch lat państwo i cała ludzkość doświadczają prób, związanych z pandemią, to jednak „nic nie jest w stanie odebrać nam tę wielką, niezwykłą radość, jaką wiadomość o narodzeniu Syna Bożego przynosi na świat”.
Obchodząc te święta „nie możemy zapominać o tych, dzięki którym mamy spokojne niebo nad głowami i możliwość gromadzenia się przy stole świątecznym: o żołnierzach, broniących Ukrainy od wroga widzialnego, od najazdu obcych, oraz o lekarzach i pracownikach służby zdrowia, którzy walczą o nasze zdrowie fizyczne” – napisał autor przesłania. Wezwał do wspominania ich w modlitwach i poprosił o Bożą obronę i opiekę dla nich.
>>> Ukraina: ugaszono pożar nowo poświęconego kościoła katolickiego
Zachęcił również do pamiętania o tych „naszych braciach i siostrach, którzy są zmuszeni obchodzić te święta w niewoli”, o jeńcach i niesprawiedliwie uwięzionych oraz do proszenia Pana o ich obronę i jak najszybsze zwolnienie. „Wierzymy, że z pomocą Bożą i zjednoczywszy wysiłki doprowadzimy do wyzwolenia Donbasu i Krymu oraz do zwycięstwa w walce o prawdę i sprawiedliwy pokój” – jest przekonany zwierzchnik PKU.
Pozdrowienia dla rządu
Pozdrowił z okazji świąt i Nowego Roku prezydenta, rząd i parlament Ukrainy, zwierzchników miejscowych władz „i wszystkich powołanych do pracy dla dobra narodu i służenia mu”. Wezwał do podziękowania Panu za wszystkie Jego dobrodziejstwa „wobec nas, naszego Kościoła i Ukrainy”. Życzył, aby Bóg nadal pomagał umacniać „nasz jeden, lokalny, autokefaliczny Ukraiński Kościół Prawosławny, pokonując podziały i nieporozumienia wśród jego wyznawców oraz aby dawał siłę i mądrość narodowi ukraińskiemu w strzeżeniu jedności i pokoju społecznego, w przeciwstawianiu się agresorowi i osiągnięciu zwycięstwa”.
Niezależnie od tego, jakie byłyby warunki zewnętrzne i gdzie mielibyśmy obchodzić tegoroczne święta, „niech radość z Bożego Narodzenia napełni nasze serca, odpędzając kłopoty i troski, a światło Gwiazdy Betlejemskiej niech prowadzi do Syna Bożego, przypominając, że Mesjasz – Zbawiciel przyszedł na świat, przyniósł nam światło prawdy i nadziei oraz że to «światło w ciemności świeci a ciemność go nie ogarnęła»” – zakończył swe orędzie metropolita Epifaniusz.
Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego (UKP PM) metropolita Onufry w swym orędziu życzył wiernym modlitwy, pokory i śmiałości, gdyż na świat przyszedł Syn Boży, który pokonał grzech z jego lękami. „Żyjemy w czasach apokaliptycznych, których szczególną cechą są strach i zagubienie, a modlitwy, pokora i pokuta są nam potrzebne także dlatego, że z ich pomocą bronimy się przed tym strachem i zagubieniem oraz budujemy sobie drogę do nieba, do wiecznego i błogosławionego życia” – stwierdził Onufry. Przypomniał, że pierwszymi słowami anioła skierowanymi do pastuszków z Betlejem były: nie bójcie się. „Również dziś każdemu z nas Anioł Bożonarodzeniowy mówi: nie bój się, gdyż na świecie narodził się Syn Boży, który zwyciężył grzech z jego lękami, zagubieniem i chorobami” – głosi orędzie głowy UKP PM.
Najbardziej niebezpieczny wirus
Nawiązując do szerzenia się w dzisiejszym świecie niebezpiecznych wirusów i do szczepienia się przeciw nim wielu ludzi, aby przedłużyć swe ziemskie życie, autor przesłania wskazał, że ludzie wierzący w Syna Bożego – Zbawiciela świata, wiedzą, że jeszcze straszniejszym i groźniejszym wirusem są nasze grzechy. Dlatego ci, którzy „noszą zaszczytne imię chrześcijan”, winni jak najszybciej przyjąć szczepionkę duchową – pokutę, aby pokonać wirus grzechu i zachować siebie dla życia wiecznego, podkreślił metropolita.
>>> Ukraina: oblaci poprowadzili wyjątkowe rekolekcje dla bezdomnych
Życzył wszystkim zdrowia, zbawienia i błogosławieństwa Bożego. „Niech Miłość Boża, która nakłoniła niebo ku ziemi, dotknie każdego serca ludzkiego, pocieszy nas oraz da siłę do mężnego przezwyciężania wszystkich trudności i złożoności naszego ziemskiego istnienia. Niech w każdym z nas zajaśnieje światło rozumu, jakie przyniósł nam Syn Boży, stawszy się Synem Człowieczym, światło, które ujawnia nieprawdę nawet wtedy, gdy ukrywa się ona pod pozorem szlachetności, które wskazuje nam drogę prowadzącą do raju” – zakończył swe życzenia metropolita Onufry.
Serdeczne pozdrowienia świąteczno-noworoczne skierował do wiernych także starszy biskup Ukraińskiego Kościoła Chrześcijan Wiary Ewangelicznej Mychajło Panoczko. „Wierzymy w Tego, Który przyszedł na tę ziemię nie karać, ale zbawiać, nie ranić, ale uzdrawiać. Przyszedł, aby nie poniżyć człowieka, ale podnieść jego godność, nie nałożyć jarzmo niewoli, ale wyzwolić go” – napisał w swych życzeniach zwierzchnik jednego z odłamów protestantyzmu na Ukrainie.
Życzenia chrześcijan baptystów
Również Wszechukraiński Związek Kościołów Ewangelicznych Chrześcijan Baptystów skierował do swych wiernych i do wszystkich wyznawców Chrystusa życzenia i pozdrowienia z okazji nadchodzących świąt. „Szczerze życzymy wam wszystkim w nowym roku umocnienia duchowego, wzrastania w wierze, zdrowia i obfitego błogosławieństwa Bożego” – głosi orędzie podpisane przez siedmiu członków kierownictwa tej wspólnoty religijnej. Zwrócono uwagę, że „żyjemy w szczególnym czasie globalnego zamieszania i niepokoju, Chrystus zaś przez swój Kościół ogłasza «rok zmiłowania Pańskiego», gdyż do ostatniego dnia Kościoła na ziemi Syn Boży będzie obdarzał ludzi przebaczeniem i nadzieją”.
Przywoławszy fragment z Ewangelii św. Jana o Jezusie, który przyszedł „na świat jako światło, aby nikt, kto we Mnie wierzy, nie pozostawał w ciemności”, autorzy dokumentu wezwali do modlitwy za Ukrainę i aby każdy „troszczył się z większą gorliwością i poświęceniem o służenie ludziom”. „Niech w każdym domu te dni świąteczne staną się odnowieniem pokoju i miłości, radości i błogosławieństwa” – napisali baptyści.
>>> Ukraina dziękuje za beatyfikację Matki Elżbiety Czackiej
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |