Ukraiński kapelan wojskowy: wnosimy Boga w ciemność wojny
„Stać u boku wojska, aby Bóg był obecny wśród nas, pośród ciemności wojny” – powiedział watykańskim mediom ks. Andrij Zelinskij, jezuita, zastępca kierownika Wydziału Duszpasterstwa Wojskowego w Kurii Patriarchalnej Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego.
W tych dniach przebywa on w Rzymie, gdzie uczestniczył w spotkaniu ordynariuszy wojskowych i kapelanów wojskowych zorganizowanym przez Radę Konferencji Biskupich Europy (CCEE), które odbyło się w dniach 6-8 lutego, a następnie w dniach 8-9 lutego dołączył do wydarzeń Jubileuszu Sił Zbrojnych, Policji i Służb Mundurowych.
>>> Ukraina: władze narzekają na brak kapelanów wojskowych
„Aby nie stracić nadziei w ciemnościach dzisiejszego świata, musimy być blisko siebie”, podkreślił duchowny odnosząc się do obchodów Jubileuszu, i „wpatrywać się w Krucyfiks i nie zapominać o zmartwychwstaniu”.
Ks. Zelinskij zaznaczył, że najważniejszą rzeczą w służbie kapelana wojskowego jest troska o ducha, co oznacza troskę o człowieczeństwo tych, którym kapelani służą. „Służenie człowieczeństwu oznacza służenie boskości w człowieku, ponieważ jesteśmy obrazem Boga, jesteśmy Bogiem obecnym w Stworzeniu. Dlatego oznacza to bycie blisko, bycie u boku człowieka, aby Bóg był obecny pośród nas, pośród ciemności wojny” – powiedział.
Kapelan wojskowy zwrócił uwagę, że bardzo ważne jest, aby zrozumieć, co oznacza „człowieczeństwo”, aby nie dawać różnych interpretacji. „Wierzę, że kiedy mówimy o człowieku, mamy na myśli `Boga obecnego w świecie Stworzenia`. W tradycji teologicznej Kościoła katolickiego, w tradycji chrześcijańskiej, boskość ma cechy uniwersalne: Bóg jest prawdą, Bóg jest absolutną dobrocią, Bóg jest sprawiedliwością, Bóg jest także pięknem” – wyjaśnił duchowny.
Pytany jakie największe wyzwania stoją przed kapelanami w kontekście wojny w Ukrainie, greckokatolicki kapłan powiedział: „Dla kapelana wojskowego, który jest na froncie, wyzwań jest wiele, ale moim zdaniem to wyzwanie moralne jest najgłębsze: kiedy widzisz to wszystko i zdajesz sobie sprawę, że świat decyduje się tego nie widzieć, mimo że mówimy o tych samych rzeczach: prawdzie, sprawiedliwości, a nawet pięknie. Wtedy ludzkość jest dziś atakowana. I tą raną wszyscy musimy się zająć”.
>>> Ukraina: 150 żołnierzy powróciło do kraju z rosyjskiej niewoli
Nawiązując do Roku Świętego, którego temat brzmi „Pielgrzymi nadziei” ks. Zelinskij zaznaczył, że bycie pielgrzymem jest tak naprawdę częścią ludzkiej natury. „Dla nas, chrześcijan, najważniejszą rzeczą jest pamiętanie, co jest źródłem naszej nadziei. Dlatego musimy podnieść wzrok na Krucyfiks. Krucyfiks jest najsilniejszym przesłaniem na ten czas i służy kapelanom wojskowym i wszystkim Ukraińcom, aby nie zagubili się w ciemności bólu tej wojny i nie zapomnieli o zmartwychwstaniu” – stwierdził ukraiński kapelan.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |